طراحی سایت یکی از مقوله‌های مهم در دنیای امروز است. طراحی سایت می‌تواند با اهداف مختلف انجام شود. اهداف تجاری و تبلیغاتی هدف اصلی کاربران از طراحی سایت است. اگر شما علاقه دارید در این مسیر عملکرد موفقی داشته باشید باید از کتاب‌های آموزشی مناسب استفاده کنید. استفاده از این کتاب‌ها شما را با اصول کد نویسی آشنا می‌کند. اما مهم‌ترین دغدغه کاربران در انتخاب کتاب، عدم آگاهی درباره کتاب‌های آموزشی مناسب است. انتخاب کتاب مرحله کلیدی آموزش طراحی سایت است؛ اما باید بدانیم در گام اول چه کتابی را انتخاب کنیم. ما در ادامه بهترین کتاب آموزش طراحی سایت که در هر مرحله می‌توانید انتخاب کنید را به شما معرفی خواهیم کرد.

مزایای آشنایی با کتاب‌های طراحی سایت

وب دائما درحال تغییر است؛ بنابراین، زمانی می‌توانید از موفقیت خود مطمئن شوید که دانش و داده‌های خود را بروز کنید. برای اینکه بتوانید به‌روزرسانی اطلاعات خود را انجام دهید، روش‌های مختلف وجود دارد. برای مثال می‌توانید در دوره‌های آموزشی شرکت کنید؛ اما هزینه شرکت در این دوره‌ها در اغلب موارد زیاد است. راه ساده‌تر برای به‌روزرسانی اطلاعات در هر حوزه، مطالعه کتاب‌های معتبر است. اهمیت انتخاب کتاب در حوزه طراحی سایت در مقایسه با سایر روش‌ها بیشتر است؛ زیرا روزانه تحولات عظیمی در حوزه فناوری رخ می‌دهد؛ بنابراین استفاده از کتاب‌های قدیمی ممکن است کارایی چندانی در این حوزه نداشته باشند.

مهم‌ترین دلیل برای آشنایی با بهترین کتاب آموزش طراحی سایت این است که ممکن است در نسخه‌های قدیمی با کدهایی مواجه شوید که امروزه در طراحی سایت کاربردی ندارند؛ بنابراین، وقت، انرژی و بودجه شما هدر رفته و موفقیت به دنبال نخواهد داشت. علاوه بر این، انتخاب بهترین کتاب برای افراد مختلف متفاوت است؛ زیرا کتابی که ممکن است به یک فرد مبتدی کمک کند که مراحل کد نویسی را یاد بگیرد، برای فرد حرفه‌ای انتخاب مناسبی نیست.

سعی کنید قبل از انتخاب کتاب، تصوری واقع‌بینانه از میزان تسلط و مهارت خود در حوزه کد نویسی داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید سعی کنید کتاب‌های پایه را انتخاب کنید تا بتوانید گام‌به‌گام مسیر را پیش بروید؛ اما اگر سابقه طراحی سایت دارید و برای اطلاع از کدهای جدید یا شیوه‌های نوین طراحی به کتاب آموزشی نیاز دارید باید کتابی مناسب با مهارت و توانمندی خود انتخاب کنید.

بهترین کتاب های آموزش 0 تا 100 طراحی سایت برای افراد مبتدی و حرفه‌ای

لیست بهترین کتاب آموزش طراحی سایت

پیش از آنکه به معرفی کتاب‌ها بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که نمی‌توانید کتابی در حوزه طراحی سایت پیدا کنید که بتواند تمام نیازهای شما را به‌صورت همه‌جانبه پوشش بدهد؛ زیرا حجم چنین کتابی، بسیار زیاد می‌شود به‌گونه‌ای که امکان حمل آن نخواهد داشت؛ و حوصله مخاطب نیز سر خواهد رفت؛ بنابراین کتاب‌هایی که در حوزه طراحی سایت نوشته‌شده‌اند، هریک بر بخشی از مطالب این حوزه متمرکز شده‌اند.

ما با توجه به نیازهای اساسی برای طراحی سایت سعی کرده‌ایم در این بخش به معرفی کتاب‌های بپردازیم که بر آموزش کد نویسی CSS، تغییر رنگ‌ها و فونت‌ها، ایجاد خلاقیت درحین طراحی، روش‌های مدیریت پروژه و اصول مقدماتی طراحی سایت‌های مناسب برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان متمرکز هستند. بهترین کتاب آموزش طراحی سایت به‌صورت مقدماتی و مرحله یا عبارت است از:

1.    کتاب قوانین طراحی یک سایت زیبا

توجه داشته باشید که این کتاب برای افرادی مناسب است که از اطلاعات‌پایه و مقدماتی در مورد طراحی سایت برخوردار هستند. به عبارت ساده، پیش از مطالعه این کتاب شما باید اطلاعات‌پایه در مورد وردپرس را کسب کنید، علاوه بر این، باید بدانید برای شما استفاده از کدام نرم‌افزار برای طراحی سایت مناسب‌تر است؛ بنابراین افراد مبتدی نمی‌توانند از این کتاب استفاده کنند. آموزش‌های مطرح‌شده در این کتاب بر ترکیب و طرح‌بندی، رنگ، فونت، بافت سایت و شبیه‌سازی متمرکز است.

نکته
مقاله پیشنهادی: طراحی سایت بدون کدنویسی

2.    کتاب زمین‌بازی طراحی سایت: آموزش کد نویسی Css و HTML

اولین کتابی که مطرح کردیم به شما کمک می‌کند که ازنظر بصری سایت خود را به نمونه ایده آل برای مخاطب تبدیل کنید؛ اما همان‌طور که می‌دانید مهم‌ترین گام در طراحی سایت آشنایی با کد نویسی است. مطالعه این کتاب به شما کمک می‌کند که بتوانید ایده‌های خود را اجرا کنید. این کتاب دارای چهار بخش است. در بخش اول شما با نحوه کد نویسی در CSS و HTML آشنا می‌شوید. بخش دوم به مبحث افزودن تصویر در هر صفحه سایت اختصاص یافته است. در بخش سوم سعی شده که تسلط و مهارت شما در طراحی و صفحه‌آرایی افزایش یابد. در انتهای کتاب نیز استفاده از CDD و HTML برای تغییر رنگ، فونت و قالب به شما آموزش داده می‌شود.

3.    کتاب آموزش طراحی سایت

در ادامه معرفی لیست بهترین کتاب آموزش طراحی سایت، به سراغ کتابی می‌رویم که در ن سعی شده با استفاده از دستورالعمل‌های CSS، جاوا اسکریپت و HTML توانایی و مهارت شما در طراحی سایت افزایش یابد. این کتاب بهترین انتخاب برای افراد مبتدی است. در این کتاب، نحوه استفاده از HTML برای تعیین فرمت سایت به شما آموزش داده می‌شود.

بعلاوه، می‌توانید با استفاده از کدهای CSS مواردی مانند فونت، رنگ و صفحات سایت را تنظیم کنید. همان‌طور که می‌دانید جاوا اسکریپت برای طراحی سایت بسیار ضروری است. در این کتاب به شما آموزش داده می‌شود که چگونه با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی به سایت خود روح و طراوت ببخشید.

4.    کتاب آموزش PHP، MySQL و جاوا اسکریپت: با jQuery، CSS و HTML5 بهترین کتاب آموزش طراحی سایت برای افراد حرفه‌ای

اگر کتاب آموزش طراحی سایت را به‌خوبی مطالعه کرده و بر مهارت‌های ذکرشده در آن مسلط هستید می‌توانید به سراغ این کتاب بروید؛ زیرا مطالعه این کتاب برای افرادی مفید و کاربردی است که دانش مقدماتی در حوزه طراحی سایت برخوردار هستند. بامطالعه این کتاب می‌توانید وب‌سایت قوی‌تری بسازید. این کتاب بر آموزش مفاهیمی از جمله: امکان استفاده از MySQL، نحوه ایجاد صفحات بسیار دینامیک، نحوه مدریت کوکی‌ها و افزایش امنیت کاربران، استفاده از اسناد jQuery برای تسهیل کد نویسی جاوا اسکریپت و شیوه تبدیل وب‌سایت به اپلیکیشن پیشرفته متمرکز است.

برای آموزش پروژه محور html  و css آموزش html و css دانشجویار را از دست ندهید.

سخن پایانی

طراحی سایت را می‌توان مهم‌ترین مرحله در زندگی مدرن درنظر گرفت. تغییر شیوه تجارت و زندگی سبب شده طراحی سایت به مهم‌ترین بخش در تبلیغات و تجارت تبدیل شود. زمانی می‌توانید در مدیرت و طراحی سایت موفق باشید که با اصول مقدماتی و نحوه اجرای کدها آشنا باشید. برای آشنایی با کد نویسی و شیوه اجرای کدها می‌توان از کلاس‌های آموزشی استفاده کرد؛ اما برخی کاربران فرصت و بودجه لازم برای شرکت در این دوره‌ها را ندارند؛ اما طراحی سایت بدون برخورداری از دانش و مهارت ممکن نیست.

اهمیت طراحی سایت سبب شده کتاب‌های متعددی این حوزه تألیف و ترجمه شود. ما سعی کردیم بهترین کتاب آموزش طراحی سایت برای افراد مبتدی و حرفه‌ای را بیان کنیم. فراموش نکنید که حتما آخرین نسخه از هر کتاب را تهیه کنید؛ زیرا کدهای قدیمی نمی‌تواند در طراحی سایت به شما کمک کند.