معرفی بهترین فریم ورک های پایتون برای توسعه وب

زبان برنامه نویسی پایتون امروزه یکی از بهترین و پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی دنیا می باشد. این زبان تقریباً در همه دنیا نفوذ کرده و جایی نیست که از این زبان قدرتمند برنامه نویسی استفاده نشود. اگر شروع به کار با زبان های برنامه نویسی کرده باشید مطمئناً نام فریم ورک را شنیده اید. در این مقاله قصد داریم راجع به بهترین فریم ورک های پایتون برای توسعه وب صحبت کنیم و به بررسی آن ها بپردازیم اما قبل از اینکه بدانیم بهترین فریمورکهای پایتون چیست باید با مفهوم فریمورک آشنا شده و بدانیم اساساً فریم ورک چیست و چه کاربردی دارد.

فریمورک چیست ؟

فریم ورک ( frame work ) به معنی چهارچوب و محیطی نرم افزاری است. فریم ورک ها شامل تعدادی کتابخانه و همچنین برخی از قوانین هستند. فریم ورک ها انواع مختلفی دارند و هرکدام از آن ها برای انجام کاری خاص استفاده می شوند برای مثال فریمورک Django یکی از فریمورک های زبان برنامه نویسی پایتون است که با توجه به محبوبیت آن مطمئناً نام آن را شنیده اید.

پس از این که با معنی واژه فریم ورک آشنا شدیم. حال باید با انواع فریمورک های پایتون آشنا شویم و بدانیم پایتون چه فریم ورک هایی دارد.

نکته
دوره پیشنهادی: آموزش رایگان پایتون

انواع فریم ورکهای پایتون

به طور کلی فریم ورک ها به سه نوع اصلی تقسیم می شوند که فریمورک های پایتون نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

فریمورک های full-stack اولین نوع فریمورک ها هستند. این فریمورکها برای تمام قسمت های پروژه قابلیت دارند و به طور کلی با استفاده از آن ها می توان کل پروژه را انجام داد از جمله فریمورک های full stack پایتون میتوان به Django اشاره کرد.

نوع دوم فریم ورک ها که احتمالاً نام آن ها را نیز شنیدید میکروفریم ورک ها هستند. این فریمورک ها بسیار کم حجم بوده و نسبتاً سبک هستند. این فریمورک ها از تعداد کمتری کتابخانه پشتیبانی می کنند و نسبت به فریمورک های full stack ساده هستند. یکی از میکرو فریم ورک های مطرح در زبان برنامه نویسی پایتون flask است.

آخرین نوع از فریمورک ها فریمورکهای Asynchronous است. این فریمورک ها به طور دقیق برای ساخت وب اپلیکیشن ها با بالاترین بازدهی استفاده می شوند

آشنایی با فریم ورک های پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون تقریباً برای هرکاری فریمورک های خاص خود را دارد و از آنجایی که پایتون پتانسیل زیادی برای انجام کار های مختلف در دنیای نرم افزار دارد. تعداد فریمورک های پایتون بسیار زیاد است. در اینجا به تعدادی از معروفترین ها و برترین های آنها برای توسعه وب اشاره می کنیم.

فریم ورکهای پایتون برای توسعه وب

اگر گشتی در دنیای برنامه نویسی پایتون زده باشید و اندکی از برنامه نویسی پایتون برای توسعه وب اطلاعات داشته باشید مطمئناً نام Django را شنیده اید. این فریم ورک یکی از محبوب ترین ها و قویترین ها در حوزه برنامه نویسی پایتون است. این فریم ورک به دلیل داشتن تعداد بسیار زیادی از کتابخانه ها و همچنین منبع باز بودن آن پیشرفت بسیار زیادی داشته و میتوان جزو قوی ترین فریم ورک ها برای پایتون است. این فریم ورک از معماری MVC استفاده می کند که این موضوع به کمتر استفاده شدن از کدها کمک کرده و در نتیجه فرایند برنامه نویسی را تسریع میکند. اگر بخواهیم دلیل استفاده زیاد از Django را بگوییم فقط به یک کلمه میرسیم که آن انعطاف پذیری است. این امر یکی از مهمترین دلایل محبوبیت Django است.

فریم ورک بعدی که فریم ورک بسیار معروفی در میان توسعه دهندگان وب است. فریم ورک web2py است. این فریمورک نیز به مانند فریمورک Django منبع باز بوده و همین امر نیز سبب می شود این فریم ورک بسیار محبوب باشد. از طرفی این فریمورک مبتنی بر پایگاه داده بوده و بسیاری از قابلیت ها همچون امنیت بسیار بالا و استفاده از چند پروتکل و همچنین داشتن ادیتور این فریم ورک را به یکی از فریمورک های بسیار محبوب و کاربردی زبان برنامه نویسی پایتون تبدیل کرده است.

اگر قدرت برنامه نویسی بالایی دارید و توانایی خوبی در برنامه نویسی دارید فریم ورک TurboGears بسیار مناسب شما خواهد بود. این فریم ورک بسیار قدرتمند بوده و با داشتن تعداد بسیار زیادی از کتابخانه ها و همچنین پشتیبانی از MVC تجربه بسیار مناسبی را برای شما به ارمغان میاورد. این فریمورک توانایی عمل به شکل یک میکروفریم ورک را نیز دارا است که این امر نیز به دلیل کار در محیط های none full stack است.

فریمورک فلسک در حقیقت یک میکرو فریم ورک است. بعد از شنیدن میکروفریم ورک بودن Flask شاید بگویید این میکروفریم ورک به چه دلیل جزو فریمورک های مطرح است؟ این فریمورک به دلیل اینکه کتابخانه های فراوانی ندارد به این نام نامیده می شود اما دلیل محبوبیت آن نیز به همین سادگی این فریمورک برمیگردد. این فریم ورک می تواند برنامه نویسی را برای برنامه نویسان به یک کار بسیار جذاب و لذت بخش تبدیل کند. درحقیقت همین موضوع است که باعث می شود این میکرو فریم ورک تا این اندازه محبوب باشد.

 

فریمورک فلسک

فریمورک بعدی فریم ورک cherrypy است. این فریم ورک یک فریم ورک مینیمالیست ( ویکی پدیا ) بوده و به دلیل سادگی آن بسیاری از این فریمورک استفاده می کنند. یکی از مزیت های بسیار مهم این فریمورک استفاده از الگوی شی گرایی بوده که با استفاده از این الگو توسعه دهندگان شروع به توسعه نرم افزار های تحت وب خود می کنند.

مقایسه فریم ورک های پایتون

فریمورک های پایتون هرکدام بنا به نوع استفاده و همچنین نحوه استفاده قدرتمند بوده و توانایی های خاص خود را دارند. از همین رو نمیتوان به طور قطع برنده این رقابت و اینکه کدام فریمورک بهترین فریمورک پایتون است را بررسی نمود اما در اینجا قصد داریم برخی قابلیت های فریم ورک های گفته شده را مقایسه کنیم.

مقایسه فریمورک های پایتون

فریم ورک هایی که از MVC استفاده می کنند شامل TurboGears, Django و همچنین web2py می شوند. و فریمورک های flask و cherrypy این قابلیت را ندارند. از طرفی اگر بخواهیم برای برنامه نویسی به سراغ فریم ورک هایی برویم که بیشترین تعداد کتابخانه مختلف را داشته باشند باید به سراغ TurboGears, Django برویم. همچنین برای اینکه از پایگاه داده های مختلف استفاده کنیم فریم ورک های TurboGear و Django بهترین هستند. پس باید بنابه کار و استفاده ما فریمورک مناسب را انتخاب کرده و از آن استفاده کنیم.