شبکه اجتماعی تلگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی بسیار مطرح و پرطرفدار در جهان و ایران است. این محبوبیت به خصوص در کشور ما بیشتر از هر پیام‌رسان دیگری به چشم می‌آید. تلگرام این محبوبیت خود را مدیون آپدیت‌های بسیار قوی و به موقع خود است که در هر آپدیت قابلیت‌های جدیدی را به این شبکه اضافه می‌کند و افراد را ترغیب به استفاده از آن می‌کند. یکی از این قابلیت‌ها ربات ( bot ) تلگرام است. ساخت ربات تلگرام امروزه به یکی از مشاغل بسیار محبوب و پردرآمد تبدیل شده است و دلیل آن نیز میزان استفاده بالا از این قابلیت جذابِ اضافه شده به تلگرام است. با اینکه ساخت ربات تلگرام با برنامه نویسی روش بهتری برای ساخت ربات است ولی نیاز به یادگیری و آموزش نحوه برنامه نویسی آن خواهد داشت. در اینجا قصد داریم به صورت ساده با نحوه کار Botfather و چگونگی کار با API Key آشنا شویم و به آموزش ساخت ربات تلگرام به صورت تصویری بپردازیم. با دانشجویار همراه باشید.

قبل از شروع آموزش ساخت ربات تلگرام به چه پیش‌نیازهایی احتیاج دارید؟

برای شروع نیاز است با مفاهیم زیر آشنا باشید:

1- A bash terminal: این پکیج در لینوکس و مک وجود دارد اما در ویندوز وجود ندارد و اگر شما از آپدیت سالانه ویندوز 10 و نسخه‌های بعدی آن استفاده نمی‌کنید، باید برای استفاده از این پکیج از ماشین‌های مجازی استفاده کرده و روی آنها لینوکس و یا مک نصب کنید.

2- Ruby: نحوه استفاده از Ruby را می‌توانید در سایت خود Ruby و یا با یک جست‌وجو ساده در اینترنت پیدا کنید.

3- Bundler :Bundler به ما کمک می‌کند تا بتوانیم gem های ruby را مدیریت کنیم و همچنین قابلیت‌های اضافه‌ای را به برنامه ما می‌افزاید. شما به bundler نیاز دارید تا بتوانید interface را به API تلگرام ربات خود اضافه کنید. برای این کار فقط کافی است gem install bundler را در درون ترمینال اجرا کنید.

4- A text editor: شما برای ویرایش متن به سادگی می‌توانید از نرم افزارهایی مثل Notepad استفاده کنید. اما پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم افزاری مانند Atom است که می‌تواند سینتکس‌ها را برای شما highlight کند.

قدم اول: دانلود نسخه دسکتاپ تلگرام

قدم اول برای ساخت ربات تلگرام این است که نسخه دسکتاپ تلگرام را دانلود کنید. برای این کار می‌توانید وارد سایت تلگرام شده و به صورت رایگان نسخه دسکتاپ تلگرام را دانلود کنید.

قدم دوم: چت با botfather برای گرفتن API key

Botfather یک ربات در تلگرام است که در حقیقت نوعی برنامه ساخت ربات تلگرام بوده و به ما کمک می‌کند تا ساده‌تر ربات تلگرام مورد نظر خود را بسازیم. شما باید با botfather در درون نسخه دسکتاپ تلگرام چت کرده و کلید API را از این ربات بگیرید.

برای این کار لازم است بعد از شروع به کار ربات، بر روی newbot کلیک کرده و username و اطلاعات لازم برای ساخت ربات تلگرام را در botfather وارد کنید. هنگامی که همه مراحل را پشت سر گذاشتید، botfather به شما کلید API را می‌دهد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

قدم دوم در آموزش ساخت ربات تلگرام: گرفتن API key از botfather
قدم دوم در آموزش ساخت ربات تلگرام: گرفتن API key از botfather

قدم سوم: آماده سازی Gem های بات و دایرکتوری

ترمینال را باز کنید و

mkdir telegram-bot

را در درون آن تایپ کنید. پس از این کار یک دایرکتوری جدید برای فایل بات شما ایجاد می‌شود. پس از انجام این مرحله مراحل زیر را رفته و کدهای زیر را اجرا می‌کنیم.

cd telegram-bot
touch Gemfile
touch bot.rb
atom .

این کدها دو فایل خالی ایجاد می‌کنند. یکی از این فایل‌ها برای کدها بوده و دیگری برای Gem ها است. فرمان آخر این کد، هر دو فایل را در Atom باز می‌کند.

بعد از این کار از منوی کناری atom فایل gem ها را انتخاب کرده و کد زیر را در آن قرار دهید.

source 'https://rubygems.org'
gem 'telegram_bot'

حال به ترمینال بازگردید و bundle را در آن تایپ کنید. نتیجه باید به شکل زیر باشد.

نتیجه نهایی پس از ایجاد تغییرات
نتیجه نهایی پس از ایجاد تغییرات

گام چهارم: در این مرحله از آموزش ساخت ربات تلگرام باید شروع به کد زنی برای ربات خود کنید

این قسمت قسمتی است که نیاز به آموزش دارد و هرچه شما توانایی کد زنی بالاتری داشته باشید نتیجه بهتری خواهید داشت. اگر بخواهیم یک نمونه ساده از کد زنی را برای ساخت ربات تلگرام ببینیم، باید به تصویر زیر اشاره کنیم.

نمونه‌ای از کدزنی برای ساخت بات تلگرام
نمونه‌ای از کدزنی برای ساخت بات تلگرام

این کد در عمل و در حقیقت ربات شما را به شکل یک ربات ساده برای شما آماده خواهد کرد.

در قسمت اول کدها، ما شروع به جایگزینی توکن خود به واسطه کد زیر کردیم.

require 'telegram_bot'
token = 'TOKEN'
bot = TelegramBot.new(token: token)

در قسمت بعدی نیز از یک loop استفاده کردیم که به نظر پیچیده می‌آید اما بسیار ساده است.

bot.get_updates(fail_silently: true) do |message|
  puts "@#{message.from.username}: #{message.text}"
  command = message.get_command_for(bot)
 
  message.reply do |reply|
    case command
    when /start/i
      reply.text = "All I can do is say hello. Try the /greet command."
    when /greet/i
      reply.text = "Hello, #{message.from.first_name}. 🤖"
    else
      reply.text = "I have no idea what #{command.inspect} means."
    end
    puts "sending #{reply.text.inspect} to @#{message.from.username}"
    reply.send_with(bot)
  end
end

گام پنجم: زیبا سازی ربات تلگرام ساخته شده

در گام زیبا سازی ربات، دست شما بسیار باز است. تنها نیازی که شما در حین این مرحله احساس خواهید کرد، نیاز با دانستن دانش برنامه نویسی و اندکی آموزش خواهد بود تا بتوانید ربات را تا جای ممکن زیبا کنید.

گام ششم و پایانی: انتقال بات تلگرام ساخته شده به سرور به منظور کارکرد همیشگی آن

برای اینکه ربات تلگرامی شما کارکرد همیشگی داشته باشد، لازم است تا این مرحله را به عنوان مرحله پایانی ساخت ربات تلگرام خود انجام دهید. در این مرحله شما باید ربات خود را از یک محیط محلی که کامپیوتر شما است، به یک سرور که به صورت همیشگی در حال کار است انتقال دهید.

آموزش ساخت بات تلگرام به صورت تصویری

هرچند ساخت بات تلگرام با روش بالا امکانپذیر است اما یکی از بهترین روش‌های ساخت ربات تلگرام، ساخت آن با زبان برنامه نویسی پایتون است که یادگیری آن نیز کار سختی نیست و در صورتی که نیاز دارید تا به طور کامل با فرایند ساخت ربات تلگرام با پایتون آشنا شوید می‌توانید دوره جامع و کامل ساخت ربات های cli تلگرام با پایتون (پروژه محور) را از سایت دانشجویار تهیه کنید تا شما نیز به جمع کسب و کارهای تلگرامی راه یافته و از مزیت‌های تلگرام کسب درآمد کنید.

ساخت ربات های cli تلگرام با پایتون (پروژه محور)