بورس چیست

این روزها همه جا صحبت از بورس و رونق اون هست، توی هر جمع و گروهی صحبت از بورس و ساز و کار اون هست، اینکه بورس چیست؟ چقدر سود داره؟ آیا سود تضمینی داره؟ حاشیه سود و زیان بورس چقدر هست و اینکه برای ورود به بورس باید چه مواردی رو در نظر داشته باشیم.

در این صفحه شما به همه اطلاعاتی که درباره بورس و سرمایه گذاری در بورس نیاز هست دست پیدا میکنید. 10 دقیقه زمان برای مطالعه بذارین و با دانش کافی وارد بورس بشین و ریسک کار کردن و سرمایه گذاری رو کم کنید.

خب بریم سراغ اصل مطلب و شروع مقاله.

اگر بخواهیم خیلی ساده بورس را تعریف کنیم باید بگوییم بورس بازاری است که در آن معامله گران می توانند موارد مختلفی را خرید و فروش کنند و برای این کار می توان بورس های مختلفی را با قوانین خاص تشکیل داد مثل بورس ارز یا بورس کالا البته ما در ابتدا هدفمان بورس اوراق بهادار است و در ادامه دروس به انواع بورس ها خواهیم پرداخت. بورس اوراق بهادار بازاری است که شرکت های سهامی عام زیر نظر سازمان بورس سهام خود را در آن عرضه میکنند و عده ای که خریدار هستند سهم این شرکت ها را می خرند. خریداران سهم می توانند شرکت های بزرگ سرمایه گذاری باشند و یا فردی مثل من و شما. هرکس هم به اندازه پولی که دارد می تواند سهم بخرد. حداقل مبلغ برای خرید سهم یک شرکت در بورس ایران ۱۰۰ هزارتومان است.همچنین در بورس اوراق بهادار خرید و فروش اوراق مشارکت نیز صورت می گیرد که قوانین خاص خود را دارد.

پیشینه‌ تاریخی واژه بورس

تاریخچه پیدایش واژه بورس به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری در شمال غربی بلژیک، در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند و به خریدوفروش کالاهای خود براساس حراج می‌پرداختند

واژه «بورس» مانند هر کلمه‌ای، دارای یک پیشینه‌ تاریخی است. برای مثال واژه‌ بانک از آنجا پدید آمد که در اروپا افراد برای انجام مبادلات پولی خود روی نیمکت‌های میدان‌های قدیمی شهر می‌نشستند و پول‌های خود را مبادله می‌کردند. ازآنجا که لغت «بَنک» در زبان ایتالیایی به معنی نیمکت است، بعدها مراکزی که وظیفه‌ انجام مبادلات پولی را بر عهده گرفتند به بانک معروف شدند.

به اعتقاد اغلب کارشناسان، تاریخچه پیدایش واژه بورس هم به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری به نام بورُوژ (Bruges) در شمال غربی بلژیک، در میدانی به نام تِربورس (TerBeurze) در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند و به خریدوفروش کالاهای خود بر اساس حراج می‌پرداختند. از آن تاریخ به بعد مکان‌هایی که مردم در آنجا به حراج کالا مبادرت می‌کردند و به‌تدریج شکل توسعه‌یافته‌تر و مسقف به خود گرفت، به بورس می‌گفتند.

نخستین مرکز معاملات بورس در جهان – ساختمان تاریخی بورس در بلژیک

در آن زمان، این مکان‌ها از نظم و انضباط خاصی برخوردار نبود و هر کسی می‌توانست در آنجا به فعالیت‌ بپردازد، اما به‌مرورزمان و رفته‌رفته، نظم و انضباط خاصی در این مکان‌ها حاکم شد؛ به‌نحوی‌که پس از مدتی، فقط بازرگانان، صرافان و دلالان بودند که اجازه داشتند در این مکان‌ها خریدوفروش کنند. درگذر زمان، تالارهای مسقف بورس شکل گرفت و بازرگانان که تا پیش از آن، در هوای آزاد خریدوفروش می‌کردند، برای خریدوفروش به این تالارها می‌رفتند. در بسیاری از منابع علمی و تاریخی، زمان آغاز به کار تالارهای مسقف بورس را به‌عنوان تاریخ رسمی تأسیس بورس در دنیا معرفی می‌کنند، اگرچه همان‌طور که گفتیم، پیشینه آن به قبل‌ از آن تاریخ و به قرن پانزدهم میلادی در بلژیک برمی‌گردد.

اولین‌های فروش سهام در بورس

در زمان‌های گذشته، بازرگانان همواره به دنبال آن بودند تا ضرر و زیان‌های احتمالی ناشی از تجارت خود را کاهش دهند. شراکت، راهی بود که می‌توانست ریسک کسب‌وکار آن‌ها را کاهش دهد؛ چون با شریک شدن چندین فرد در یک کسب‌وکار، سود و زیان‌های احتمالی آن کسب‌وکار بین شرکا تقسیم می‌شد. این تجربه، به‌تدریج به تشکیل شرکت‌های سهامی منجر شد. در این شرکت‌ها، هر یک از شرکا به نسبت سهمی که در شرکت داشت، در منافع یا ضررهای احتمالی شرکت سهیم می‌شد. اولین شرکت سهامی با نام ماسکوِی (Muscovy) در سال ۱۵۵۳ میلادی، با مشارکت عده‌ای از تجار در روسیه ایجاد شد. گسترش مبادلات تجاری در جهان، نیاز به ‌سرمایه‌های بیشتر و شرکای بیشتری را آشکار کرد. پیدا کردن شرکای متعدد برای سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار، به مراکزی نیاز داشت که بتواند در واقع‌بین دارندگان سرمایه و متقاضیان سرمایه، ارتباط برقرار کند. این مراکز، به نام «بورس» معروف شدند. شرکت‌ها با فروش سهام خود در بورس، در واقع سرمایه‌گذاران و شرکای بیشتری را برای مشارکت در کسب‌وکار خود، پیدا می‌کردند.

اولین بورس جهان در آمستردام

اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن هفدهم میلادی در شهر «آمستردام» هلند تشکیل شد و کمپانی هند شرقی، اولین شرکتی بود که سهام خود را در آن عرضه کرد. فعالیت‌های مرتبط با بورس در شهر لندن از اوایل قرن هجدهم میلادی و در قهوه‌خانه‌ها شروع شد. این فعالیت‌ها در سال ۱۷۷۳ میلادی و با خرید ساختمان مستقل توسط معامله‌گران وارد فصل جدیدی شد. درنهایت در سوم مارس سال ۱۸۰۱ میلادی، بورس لندن فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. اما بورس نیویورک به‌عنوان سومین بورس بزرگ در گستره تاریخ، فعالیت خود را در ۱۷ می ۱۷۹۲ آغاز کرد و ۲۴ کارگزار بازار سهام در خیابان وال‌استریت نیویورک و زیر درخت نارون بزرگی دورهم جمع شدند و توافق‌نامه‌ای را امضا کردند. آن‌ها در هشت مارس ۱۸۱۷ با تنظیم اساسنامه شروع به کار بورس نیویورک را رسمیت بخشیدند.

مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایران، به سال ۱۳۱۵هجری‌شمسی برمی‌گردد. در این سال، فردی بلژیکی به نام «ران لوترفِلد» پس از انجام مطالعات گسترده درباره‌ تأسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد، اما با توجه به شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم، عملاً موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از ۲۵سال به تأخیر افتاد.

در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد

بالاخره در سال ۱۳۴۱، کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی ایران تشکیل و موافقت‌‌نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این کمیسیون، تنظیم شد. در اواخر همان سال یعنی سال ۴۱، هیئتی از بورس بروکسل به سرپرستی دبیر کل این بورس برای مشارکت در راه‌اندازی بورس ایران، به کشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال، در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد. حدود یک سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار، در پانزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۶، بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌رفت، به‌طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کـرد.

سابقه ۴۷ ساله بورس در ایران

بورس اوج و فرودهای بسیار زیادی را تجربه کرده است. از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷، تعداد شرکت‌ها و موسسه‌های پذیرفته‌ شده در بورس اوراق بهادار تهران از ۱۰ بنگاه اقتصادی با سرمایه ۶/۲ میلیارد ریال به ۱۴۲ شرکت با بیش از ۳۰۸ میلیارد ریال افزایش یافت. با پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد شرکت‌های پذیرفته‌شده از ۱۰۵ شرکت، به ۵۶ شرکت در پایان سال ۱۳۶۷ تقلیل یافت. علت این امر، تملک بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی توسط دولت بوده است.(در اثر ملی شدن بانک‌ها، بیمه و برخی صنایع کشور، تعداد زیادی از بنگاه‌های اقتصادی پذیرفته‌شده در بورس از آن خارج شدند) رکود شدید بازار بورس در طی هشت سال جنگ تحمیلی نیز از وقایع مهم بورس ایران محسوب می‌شود.

در حال حاضر، چهار بورس بزرگ کشور تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند:

بورس اوراق بهادار تهران که در آن، سهام شرکت‌ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت خریدوفروش می‌شود.

فرابورس ایران که در آنجا هم سهام شرکت‌هایی که بنا به دلایلی موفق به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران نمی‌شوند، مورد دادوستد قرار می‌گیرد.

بورس کالای ایران که در آن انواع کالاها مانند محصولات پتروشیمی، فلزات، محصولات کشاورزی و قراردادهای آتی سکه و… خریدوفروش می‌شود.

در نهایت بورس انرژی که به‌تازگی تأسیس ‌شده و در آن، حامل‌های انرژی با محوریت برق، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین حامل‌های انرژی، خرید و فروش شود.

کد تخفیف 50 درصدی brs50  برای خرید این آموزش فعال می باشد. 

مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست

سرمایه گذاری در بورس مزیت های متعددی دارد که ما در اینجا به مهمترین آنها می پردازیم

عدم محدودیت مالی برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بورس هیچ حد مجازی ندارد و شما می توانید با حداقل سرمایه خود در بورس فعالیت داشته باشید تا صدها میلیارد تومان.مثلا شما برای ورود به بازار مسکن خودرو و یا حتی سکه باید سقف سرمایه مشخصی داشته باشید .اما در بازار بورس می توانید با صد هزار تومان به خرید و فروش سهام بپردازید.

قابلیت نقد شوندگی بالا و سریع

در شرایط رکورد امروز در بازار مسکن و غیره  تبدیل سرمایه به نقدینگی کاری به نسبت زمان بر است اما با پیشرفت تکنولوژی شما می توانید با چند کلیک و به راحتی سهام خود را به پول نقد تبدیل کنید با سرعتی حتی سریع تر از تبدیل سکه و ارز به پول نقد این کار را انجام دهید.

کسب سود با احتمال ریسک کمتر

در بازار بورس از دو طریق دریافت سود نقدی و افزایش قیمت سهام می توان سود بدست آورند. به دلیل اینکه کاهش و افزایش قیمت سهام شرکت ها قابل پیش بینی نیست،میزان سود را نمی توان پیش بینی کرد با این وجود پتانسیل زیادی برای کسب سود وجود دارد و همین موضوع افراد زیادی را برای سرمایه گذاری در بورس تشویق می کند اما دقت کنید چون احتمال ضرر سنگین هم وجود دارد.

حمایت قانونی

از آنجایی که بورس بازاری قانونی است کلیه افرادی که در آن سرمایه گذاری می کنند از حمایت قانونی برخوردارند و اجازه فعالیت به افراد حقیقی و حقوقی متخلف را نمی دهد.

مشارکت در اداره شرکت

سهام داران با خرید سهام به نوعی جزء مالکان شرکت به حساب می آیند بنابراین به همان اندازه در تصمیم گیری در خصوص نحوه اداره و انتخاب مدیران می توانند مشارکت داشته باشند.یعنی خرید سهام یک شرکت به معنای مالکیت بخشی از آن هست البته یک سهامدار  خرد نمی تواند وارد سهامداران عمده شود.شاید یک شخص عادی با سرمایه محدود نتواند شرکای مانند پتروشیمی راه اندازی کند و با خرید سهام آن می تواند در سودآوری آن سهیم بشود.

با توجه به مزیت ها ی برشمرده متوجه می شویم که سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار نسبت به سرمایه گذاری در بازارهای املاک بانک و طلا بسیار راحت تر هست.چون عواملی مانند شفافیت در بازار بورس بسیار بالاتر از سایر بازار ها و هم مانند نقدشوندگی و بازدهی سرمایه که در بازار بورس به نسبت بازارهای دیگر بالاتر هست .

دوره رایگان آموزش آشنایی با بورس و مفاهیم آن

 

اصطلاحات پر کاربرد در بورس

برای ورود به بازار بورس، لازم است که از قبل مطالعه ای در این مورد داشته باشیم.آشنایی با لغات کلیدی در بورس برای ورود اولیه به این بازار ضروری به نظر می رسد و در این نوشتار ما مجموعه ای از کلمات کلیدی در مورد بورس را برایتان توضیح خواهیم داد.

نماد: نشانگر نام و برند یک شرکت و یا مجموعه مالی است که به صورت مختصر و مخفف شده درآمده است.این اختصار نام به دلیل سهولت در بیان نام این مجموعه ها می باشد. یک استاندارد واحد برای اختصار این نام هادر بین همه فعالان  در نظر گرفته می شود  مثلا نماد شرکت خودروسازی سایپا در بورس، خساپا و نماد شرکت پتروشیمی خارک ، شخارک  است. حرف اول نماد، برگرفته از صنعتی است که شرکت در آن قرار دارد و بخش دوم نماد، در واقع خلاصه نام شرکت است. مثلا در نماد شخارک، حرف ش بیانگر صنعت شیمیایی و کلمه خارک، مخفف عبارت پتروشیمی خارک است. فعالان بورس، عمدتا به جای استفاده از نام کامل شرکت ها، نماد آنها را بکار می برند.

دامنه نوسان: مقدار مجازی که سهام یک شرکت در طول روز  می تواند در آن رده تغییر قیمت بدهد، دامنه نوسان گفته می شود در حال حاضر این مقدار برای سهام معمولی ۵% و برای شرکت هایی که در بازار پایه فعال هستند ۱۰% است. در بازه­های زمانی و پس از رویدادهای خاص که بازارگردان و یا ناظر بازار صلاح بداند، این دامنه نوسان را از نمادها حذف می کنند تا بنا به مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت واقعی سهم مشخص گردد.

توقف نماد: گاهی اوقات،در بورس  معاملات سهام برخی شرکت ها به طور  موقت، متوقف می شود. در این صورت، به اصطلاح گفته می شود که نماد شرکت متوقف شده است. معمولا  زمانی نماد یک شرکت متوقف می شود که رویداد مهمی درمورد آن شرکت در حال اتفاق باشد، به طوری که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام شرکت شود. برای مثال، قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد آن شرکت متوقف می شود، زیرا در مجمع سالیانه، سود سهامداران مشخص خواهد شد و این موضوع، می تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع، تأثیر زیادی داشته باشد. طبیعتا توقف نماد در اینگونه موارد، به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا پس از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانـه، درخصوص خرید، فروش و یا نگه داری سهام خودشان تصمیم بگیرند.

سال مالی: دوره یک ساله ای که مبنای محاسبه سود ، ضرر و سایر گزارش های مالی شرکت می باشد سال مالی نامیده می شود. معمولا اکثر شرکت ها سال مللی خودشان را  از ابتدای فروردین تا پایان اسفند قرار می دهند، اما بعضی از شرکت های دیگر براساس نوع فعالیت خود، سال مالی خود را زمان دیگری، مثلا از ابتدای مهر تا پایان شهریور سال بعد، تعیین می کنند. در پایان سال مالی، مجمع سالیانه شرکت برگزار و عملکرد هیئت مدیره در طول سال مالـی، مورد ارزیابی سهامداران قرار می گیرد.

صورت سود و زیان:

برای موسساتی که سیستم حسابداری دوبل یا دوطرفه دارند، گزارش های استانداردی تهیه می شود که به آنها صورت های مالی گفته می شود، این صورت ها عموما به ۴ دسته، شامل صورت سود و زیان، ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود و زیان جامع، تقسیم می شوند که در اینجا ما به توضیح صورت سود و زیان می پردازیم، به بازه ی زمانی یکسال گفته می شود که مبداء شروع فعالیت کار شرکت ها قرار می گیرد و سال مالی هر شرکت می تواند با شرکت دیگر متفاوت باشد، که این سال مالی در قسمت بالای صورت های مالی قید می گردد. فرضا عنوان می شود صورت مالی X برای سال مالی منتهی به تیرماه x139 .

 

 ترازنامه: صورتی است که در نشان دهنده میزان دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام به صورت مجزا می باشد.

صورت جریان وجه نقد: نشان می­دهد که جریان مالی در بخش های عملیاتی، سرمایه گذاری و تامین مالی چگونه بوده است.

سود هر سهم (EPS):

اگر کل سودی را که شرکت در پایان سال مالی خود، بدست می آورد، بر تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر سود هر سهم است. برای مثال، اگر براساس اطلاعات مندرج در صورت سود و زیان، کل سود خالص شرکت در پایان سال مالی 500 میلیون تومان و تعداد سهام شرکت هم یک میلیون سهم باشد، سود هر سهم 500 تومان خواهد بود:

500=1000000 ÷ 500000000

 

سود تقسیمی هر سهم (DPS):

شرکت ها، لزوما همه سودی را که در پایان سال مالی بدست می آورند، بین سهامداران توزیع نمی کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنامه های توسعه ای شرکت، نگه می دارند. میزان سودی که به ازای هر سهـم، بین سهامداران توزیع می شود، سود تقسیمی هر سهم یا اصطلاحا DPS می گویند. اگر در مثال قبل، شرکت به ازای هر سهم، 300 تومان از 500 تومان سود را توزیع کند، DPS شرکت 300 تومان خواهد بود. تصمیم گیری درخصوص میزان تقسیم سود، در مجمع عادی سالیانه و با رأی گیری از سهامداران انجام می شود. پس از تصویب مبلغ سود تقسیمی، شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت 8 ماه، این مبلغ را به سهامداران بپردازد. البته معمولا شرکت ها سود سهامداران خرد را زودتر از این موعد، پرداخت می کنند. منظور از سهامداران خرد، سهامدارانی است که در مقایسه با سهمداران عمده، تعداد کمی از سهام شرکت را در اختیار دارند. سود تقسیمی هر سهم، به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشنـد. لازم به ذکر است که شرکت‌ها، سیاست‌های متفاوتی درخصوص تقسیم سود دارند، برخی ترجیح می‌دهند بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند، اما برخی دیگر درصد کمی از سود را تقسیم کرده و بخش عمده آن را به تأمین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، اختصاص می‌دهند. سرمایه‌گذاران باید هنگام انتخاب سهام، به سیاست شرکت در توزیع سود توجه داشته باشند، برای مثال، افرادی که دریافت سود مستمر برای آنها مطلوبیت دارد، ترجیح می‌دهند سهام شرکت‌هایی را بخرند که سود تقسیمی آنها بیشتر است، اما افرادی که دید بلندمدت‌تری دارند، بیشتر به سراغ شرکت‌هایی می‌روند که بجای درصد تقسیم سود زیاد‌، بخش عمده سود سالیانه را صرف توسعه فعالیت‌های شرکت می‌کنند.

 

 P/E: از تقسیم قیمت هر سهم بر سود هر سهم عددی حاصل می گردد که به آن p/e می گویند و معیاری است برای مقایسه شرکت های یک صنعت و وضعیت آنها که در تحلیل بنیادی بکار می رود.

روش های تحلیلی در بازار سرمایه: به طور عمومی سه نوع روش تحلیلی در بازارهای مالی وجود دارد که  عبارتند از روش تکنیکال یا فنی، روش فاندامنتال یا بنیادی و تئوری مدرن پورتفو (MPT) . استفاده ترکیبی و مناسب از هر کدام از این روش ها می تواند به ما  در کسب بازده مناسب  کمک کند.

تحلیل تکنیکال: براساس نمودار قیمت سهام و پیشینه ی آن انجام می شود و بر سه اصل استوار است:۱- تاریخ تکرار می شود(رفتار روندها) ۲-همه چیز در قیمت لحاظ می شود ۳-همواره قیمت ها سقف قبلی خود را می شکنند.

تحلیل فاندامنتال: براساس روابط علت و معلولی رفتار نموده و بر دو قسم بالا به پایین و پایین به بالا تقسیم ­گردد و بر اساس تاثیر عوامل اقتصادی و به استناد به صورت های مالی تحلیل خود را انجام می­دهد. خوب است بدانیم تسلط بر این نوع تحلیل به مراتب از تحلیل تکنیکال سخت­تر است.لازم است که

تئوری مدرن پورتفو (MPT): این تئوری  توسط آقای مارکویتز ارائه شده است و بر پایه تنوع بخشی بر دارایی ها سرمایه گذاری شده استوار است. با این کار ریسک نوسانات دارایی ها را که جنس متفاوتی دارند و رفتار متفاوتی نیز از خود نشان می دهند، کاهش می دهد.

 

مجمع عمومی موسس: در زمان تاسیس آن شرکت و فقط یک بار برگزار می شود و برای اولین بار مدیران و بازرسان شرکت مشخص شده و روزنامه ای که آگهی های شرکت در آن درج شود، مشخص می­گردد. این مجمع با حضور صاحبان نیمی از سهام شرکت رسمیت یافته و در غیر این صورت حداکثر برای دو نوبت دیگر قابل تمدید است. اگر دو نوبت بعدی نیز تعداد به حد نصاب نرسد، موسسین باید عدم تشکیل شرکت را اعلام کنند.

مجمع عمومی عادی سالیانه: پس از اینکه اساسنامه شرکت مشخص شد، همه ساله مجمعی تشکیل می گردد به نام مجمع عمومی عادی سالیانه که در آن صورت های مالی شرکت به تصویب سهامداران می رسد و نسبت به تقسیم سود حاصل شده ی سال مالی تصمیم گیری انجام می شود. این مجمع نیز با حضور نیمی از صاحبان سهام رسمیت می یابد و در صورت عدم تشکیل ، در نوبت بعدی با هر تعداد از سهام داران برگزار می شود.

مجمع عمومی فوق العاده: اگر زمانی نیاز به تصمیم گیری های مهمی در مورد شرکت، نظیر انحلال یا اعلام ورشکستگی  باشد، خارج از زمان مقرر برای تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه،  اطلاع رسانی عمومی جهت دعوت به مجمع صورت می گیرد. این مجمع همان مجمع عمومی فوق العاده است. این مجمع در نوبت اول با حداقل نیمی از سهامداران تشکیل می شود و در صورت عدم تشکیل در نوبت اول، نوبت دوم با حضور ۳/۱ اعضا نیز رسمی است. همچنین کلیه مصوبات با ۳/۲ آرای حاضر به تصویب می رسد.

بازار اولیه: بازاری که سهام شرکت های حاضر در بورس برای اولین بار در آنجا عرضه می شود، بازار اولیه می گویند.

بازار ثانویه: پس از عرضه اولیه سهام در بازار اولیه، می توان آنرا در بازار ثانویه مورد معامله قرار داد در واقع بازاری که سهام بعد از بار اول در آن خرید و فروش می شوند ، بازار ثانویه می نامند.

تعدیل سـود

شرکت های پذیرفته شده در بورس وظیفه دارند به طور مستمر و در دوره های سه ماهه (کنترل شود)، عملکرد واقعی خود را بررسی کرده و ضمن مقایسه عملکرد واقعی با بودجه پیش بینی شده، پیش بینی جدید خود از میزان سودآوری شرکت را براساس عملکرد واقعی به بازار ارائه دهند.مثلا، شرکت الف پیش بینی کرده است که در پایان یک سال مالی، 100 تومان سود به ازای هر سهم بدست آورد. اما پس از گذشت سه ماه از فعالیت شرکت و با بررسی عملکرد این سه ماه، پیش بینی خود را تغییر داده و از 100 تومان به 110 تومان افزایش می دهد. همین شرکت ممکن است پس از بررسی عملکرد شش ماهه خود، به این نتیجه برسد که سود 110 تومانی قابل تحقق نیست و پیش بینی سود شرکت، باید به 95 تومان کاهش یابد. تغییرات اینگونه در سود پیش بینی شده را به اصطلاح تعدیل سود می گویند. سرمایه گذاران  باید همیشه در تصمیم گیری های خود، به تعدیل سود اهمیت دهند.

درصد تحقق سود:

شرکتی را درنظر بگیرید که در ابتدای سال  پیش بینی کرده  که در پایان سال، 100 تومان سود به ازای هر سهم بدست می آورد. اگر در پایان سال، میزان سود تحقق یافته این شرکت به ازای هر سهم، 95 تومان باشد، به این معناست که این شرکت  توانسته است 95 درصد سود پیش بینی شده خود را محقق کند. هر اندازه درصد تحقق سود یک شرکت بالاتر باشد، نشان می دهد که این شرکت پیش بینی دقیق تر و عملکرد بهتری داشته است.

پلتفرم های کارگزاری

برای انجام دادن خرید و فروش سهام در بازار بورس روش های گوناگونی مطرح هست. که سامانه های معاملاتی و پلتفرم های معاملاتی بورس امکانش را فراهم می نماید.این سامانه ها در جهت انجام معاملات بورس به واسطه کارگزار بورس در اختیار سهام داران قرار می گیرد.در ادامه بعضی از این روش ها را مطرح می کنیم.

 • معاملات آنلاین
 • معاملات آفلاین
 • معاملات حضوری
 • معاملات تلفنی

سامانه معاملات آنلاین امروزه از جذاب ترین و بهترین شیوه های خرید و فروش سهام در بازار بورس به حساب می آید.در واقع این سامانه یک نرم افزار می باشد که به هسته معاملات بورس متصل است و قابلیت ثبت سفارش و خرید و فروش سهام را آماده می کند.

برای استفاده ازین سامانه ها باید به اینترنت وصل باشید. این سامانه از سه بستر نرم افزاری استفاده می کند.

نسخه تحت وب

این نرم افزار به صورت تحت وب و به شکل سایت اینترنتی می باشد. معامله گران می توانند با دریافت کد معاملاتی از کارگزاران وارد این سامانه شوند.این سامانه نیازی به نصب نرم افزار خاصی بر روی سیستم شما ندارد.لینک این وب سایت توسط کارگزار همراه با ارسال کد معاملاتی شما برای ایمیل تان ارسال می شود.

نسخه موبایل هوشمند

این نسخه این قابلیت را برای شما فراهم می کند که می توانید آنرا بر روی موبایل خودتان نصب کنید با همان کد معاملاتی که در نسخه تحت وب استفاده می کنید وصل شوید.پس از اینکه این برنامه را نصب کردید فقط باید شناسه و رمز عبور خودتان را وارد کنید .برای اینکه این برنامه را دانلود کنید می توانید آنرا بر روی سامانه آنلاین معاملات مشاهده کنید.

نسخه متاتریدر

شما باید این نرم افزار را روی سیستم نصب کنید.این پلتفرم در کلاس جهانی مطرح است و قابلیت معاملات گسترده و متنوع را برایتان فراهم می کند. این سرویس نرم افزاری توسط عده محدودی از کارگزاران فراهم می شود.

ابزار ها برای کمک به زندگی بشر ساخته شده اند .برای سرمایه گذاری در بورس هم ابزار ها ی بسیار کارآمد خواهند بود، این ابزار کار شما را بسیار راحت تر خواهد کرد. از جمله این ابزار می توان ایزی تریدر، همرا تریدر، آنلاین پلاس، مفید پلاس، مفید تریدر، مفید اینترنتی. را نام برد.

 

انواع بازار بورس در ایران

بورس اوراق بهادار

فرابورس

بورس کالا

بورس انرژی

 

بازار بورس اوراق بهادار تهران چیست

اولین بازار بورس در ایران بورس اوراق بهادار تهران می باشد.بورس اوراق بهادار تهران بازار رسمی و یکی از خود انتظام در بازار سرمایه ایران است که در آن خرید و فروش سهام شرکت ها و اوراق بهادار تحت ضوابط صورت می گیرد.لایحه تشکیل بورس اوراق بهادار تهران در اردیبهشت 1345 در مجلس شورای ملی تصویب شد و در پانزدهم بهمن 1346 بورس تهران باورود سهام بانک صنعت و معدن و نفت پارس آغاز به کار کرد.از مزیت های مهم سرمایه گذاری در بورس تهران می توان موارد زیر را برشمرد

1.برخورداری از معافیت مالیاتی

2.افزایش اعتبار داخلی و بین المللی

3.سهولت در استفاده از تسهیلات بانکی

4.افزایش توان رقابتی و سهم از بازار

5.سهولت در تغییر ترکیب سهامدار و مدیریتی

 

نحوه ثبت نام در بورس

شما برای ورود و ثبت نام در بورس همانند گذشته دیگر نیاز به حضور فیزیکی در تالارهای بورس را ندارید و به صورت آنلاین می توانید در بورس ثبت نام کنید و حتی معاملات و خرید و فروش سهام را به صورت آنلاین و با چند کلیک انجام دهید.در این نوشتار قصد داریم طریقه ورود به بورس را شما بیان کنیم.

برای ورود به بورس شما می توانید به دو طریق این کار را انجام دهید اول اینکه مستقیما خودتان این کار را انجام دهید که این مورد را در صورتی که تجربه و مهارت لازم را ندارید به شما توصیه نمی کنیم ،بلکه بهتر است از نظر کارشناسان و افراد خبره در این زمینه استفاده کنید بعبارتی استفاده از سبد گردانان…

خب اگر شما به عنوان یک فرد حقیقی قصد ورود به بورس را دارید  باید مراحل زیر را انجام دهید:

دریافت کد بورس

ثبت نام در سامانه سجام

شروع معاملات

دریافت کد بورسی

در ابتردای کار برای آغاز سرمایه گذرای در بورس  شما باید اقدام به انتخاب کارگزار رسمی و مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار کنید. تا از طریق کارگزاری مربوطه کد بورسی (کد معاملاتی) خود را دریافت بنمایید، صدور و دریافت کد معاملاتی رایگان می باشد.

کد بورسی یکی از لازمه های ورود به بورس اوراق بهادار و خرید و فروش در بازار سرمایه برای افراد حقیقی و افراد حقوقی می باشد چون افراد در سامانه اطلاعاتی بورس به کمک این کد شناسایی می‌شوند. کد بورسی برای هر فردی منحصر به فرد است و از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده، به طور کل کد بورسی شناسه‌ی او در بازار بورس به حساب می آید.

ما در اینجا نحوه ثبت نام آنلاین برای دریافت کد بورسی از کارگزاری مفید را توضیح خواهیم داد:

ثبت نام اولیه برای دریافت کد بورسی

 1. ورود به بخش افتتاح حساب در سایت کارگزاری مفید
 2. وارد کردن شماره همراه و دریافت کد تائید از طریق پیامک
 3. تکمیل اطلاعات اولیه ثبت نام (کد ملی، نام، نام خانوادگی و رمز عبور)
 4. تکمیل ثبت نام غیرحضوری
 5. پس از تکمیل ثبت نام اولیه و ایجاد حساب با انتخاب “ورود به افتتاح حساب غیر حضوری” میبایست اطلاعات فردی، اطلاعات تماس، اطلاعت بانکی و اطلاعات شغلی خود را تکمیل نماید.
 6. اطمینان حاصل نمایید نام فرد دیگری در بالای صفحه نمایش داده نشود، در صورت مشاهده با کلیک به روی نام کاربر از صفحه خارج شود و حساب جدید خود را ایجاد نمایید.
 7. اطلاعات خواسته شده را بر اساس اطلاعات مندرج در مدارک هویتی رسمی (شناسنامه و کارت ملی) و به صورت کامل پر کنید.
 8. در خصوص شناسنامه‌های جدید که فاقد شماره شناسنامه هستند، کد ملی را به جای شماره شناسنامه درج کنید.
 9. ‌در صحت تلفن همراه و ایمیل وارد شده دقت نمایید زیرا کانال‌ های اصلی اطلاع‌ رسانی کارگزاری مفید می‌باشند.
 10. در خصوص اطلاعات بانکی توجه داشته باشید که حساب اعلام شده حتما به نام خود شما باشد. در صورت مغایرت نام، انتقال وجه به حساب شما مقدور نخواهد بود.
 11. بعد از تکمیل اطلاعات هر بخش دکمه « ثبت و مرحله بعد » رابزنید.
 12. شما در هر مرحله از ثبت نام می‌توانید با زدن دکمه « مرحله قبلی » اطلاعات قبلی را ویرایش نمایید.
 13. فیلدهای ستاره دار (*) حتما باید توسط متقاضی پر شوند.

دقت کنید در هر بخش از ثبت نام، گزینه هایی وجود دارد که « انتخابی » و چنانچه شما گزینه مورد نظر را انتخاب نکنید اطلاعات خواسته شده تکمیل نمی شود. ( مثل نام شهر، محل صدور شناسنامه، نام بانک و …) بعد از تایپ چند حرف از کلمه مورد نظر در این بخش، نام مورد نظر نمایش  داده می‌شود.

ثبت نام در سامانه سجام

پس از ثبت نام اولیه در کارگزاری‌ها و دریافت کد بورسی، شما باید در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) ثبت نام نمایید، و اطلاعات خود را با توجه به توضیحات ارائه شده در ادامه، ثبت نمایید و بعد از ثبت نام کد رهگیری ۱۰ رقمی شما که از طریق پیامک ارسال می شود را برا ی احراز هویت نگه دارید.

سجام برای شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می باشد که زیر نظر سازمان بورس برای ایجاد سامانه‌ای فراگیر، یکپارچه و ارائه خدمات سریعتر و بهتر به سرمایه‌ گذاران ایجاد شده است.

۱-در ابتدا به سایت sejam.ir مراجعه نمایید.

۲-گزینه ثبت نام در سجام را انتخاب می کنید.

۳-شماره تلفن همراه خود را باید وارد نمایید

در این مرحله پیامکی را که به منظور ورود به سامانه سجام برای شما فرستاده شده است را وارد نمایید سپس مشتری حقیقی با تابعیت ایرانی را انتخاب و شماره‌ی کد ملی خود را به همراه کد امنیتی وارد کنید.

۴- اطلاعات نماینده

توجه داشته باشید اطلاعات وارد شده در سامانه سجام امکان دارد متعلق به شخص شما به‌عنوان “اصیل” و یا اینکه شما به‌عنوان نماینده‌ی قانونی شخص دیگری اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه کرده باشید.

*توجه داشته باشید که نماینده‌ی قانونی باید خودش در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد.*

۴-بعد از انجام مراحل فوق باید مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت کارمزد ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتوماتیک دارایی پرداخت نمایید.

۵- در مرحله بعدی باید اطلاعات هویتی خود را بر اساس شناسنامه و کارت ملی خود وارد نمایید.

۶-مرحله بعدی مربوط به اطلاعات ارتباطی میباشد که باید مطابق با کد پستی درج شده در کارت ملی‌ شما باشد.

۷- در مرحله بعد کد بورسی خود را وارد نمایید.

۸-مرحله بعد مربوط به اطلاعات شغلی شما می باشد، مواردی مانند عنوان شغل، تاریخ اشتغال، نام شرکت، سمتتان و نشانی و کد پستی محل کار خود را باید وارد نمایید.

۹-در فرم بعدی باید اطلاعات مالی خود را پر نمایید توجه نمایید باید وضعیت فعلی خود را به طور  صحیح وارد نمایید.

۱۰- در این مرحله باید اطلاعات حساب‌های بانکی فعال خود را وارد نمایید. توجه کنید این حساب باید مختص به خودتان باشد. البته  بعدا هم شما  می توانید  از طریق سامانه سجام حساب‌های بانکی جایگزین خود را معرفی نمایید.

۱۱- در نهایت در فرم تعهدات، باید درستی اطلاعات قبلی خودتان را تائید نمایید و در صورت اشتباه میتوانید هر یک از موارد را تصحیح کنید.

بعد از اینکه ثبت نام شما در بورس پایان یافت، کد پیگیری ۱۰ رقمی برای شماره‌ی همراه شما که در فرم وارد کردید در سامانه ارسال خواهد شد.

مرحله احراز هویت

این مرحله برای همه کارگزاری ها یکسان است بعد از انجام ثبت نام اولیه به همراه مدارک زیر به یکی از شعب کارگزاری و یا دفاتر پیشخوان اعلام شده مراجعه نمایید:

 1. کد ۱۰ رقمی دریافت شده از سامانه سجام بوسیله پیامک
 2. مدرک تحصیلی دیپلم و دیپلم به بالا
 3. اصل شناسنامه
 4. اصل کارت ملی

بعد از اقدام شما برای دریافت کد بورسی از طریق شرکت‌های کارگزاری، کارگزاری‌ها مدارک و فرم‌های مرتبط را برای صدور کد بورسی به سازمان بورس ارائه خواهند داد و کد بورسی شما تقریبا بعد از سه روز کاری صادر خواهد شد و به ایمیل یا شماره همراه شما ارسال خواهد شد که با آن قادر خواهید بود که به خرید و فروش سهام بپردازید.

نکته : اهراز هویت سجام غیر حضوری از 20 اردیبهشت 99 امکان پذیر خواهد بود.

شروع معاملات سهام

پس از طی مراحل بالا و دریافت کد بورسی،میتوانید معاملات خود را در بورس اوراق بهادار آغاز نمایید.

 ثبت درخواست خرید یا فروش سهام به چند صورت انجام می گیرد:

 1. خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود شخص، از طریق سامانه معاملات آنلاین
 2. مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام
 3. درخواست اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام

درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام در روش درخواست حضوری می‌توانید به‌صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نمایید و با پر کردن “فرم سفارش خرید یا فروش” در خواست خرید یا فروش خود را ثبت نمایید

در روش درخواست تلفنی باید به‌صورت تلفنی با کارگزاری خود تماس بگیرید و با وصل شدن به سیستم ثبت سفارش تلفنی، با نام کاربری و کلمه عبوری که شرکت کارگزاری در اختیار شما قرار داده است سفارش خود را ثبت کنید.

در روش درخواست اینترنتی ثبت سفارش خود را به‌صورت اینترنتی انجام می دهید یعنی در هر ساعت از شبانه روز  می توانید با مراجعه به وب‌سایت ثبت سفارش‌های شرکت کارگزاری، درخواست خرید یا فروش خود را ثبت نمایید.

در روش معاملات آنلاین ، به‌جای اینکه سفارش خود را از طریق کارگزاری ثبت نمایید و کارگزار هم سفارشات شما را در ساعات معامله در سامانه خرید و فروش بورس وارد نماید، خودتان در ساعات معامله که از ۹صبح تا ۱۲:۳۰ بعد از ظهر است انجام می‌دهید.

البته  این روش برای افرادی که مدرک زیر دیپلم دارند امکان پذیر نیست.

دقت فرمایید می‌توانید اطلاعات سهام و قیمت‌ها را به‌صورت لحظه‌ای  در سایت (tsetmc.com) پیگیری نمایید و آخرین اطلاعات صورت‌های مالی شرکت‌ها را نیز در سایت کدال مشاهده کنید.

 

سهام چه شرکتهایی را معامله کنیم

در ادامه مطالب پیش گفته به این موضوع می رسیم که سهام چه شرکت هایی را در بورس معامله کنیم این موضوع یک مهارت مهم برای سرمایه گذاری موفق به حساب می آید.

برخی این عقیده را دارند که با توجه به نرخ تغییرات غیر اصولی قیمت ها در بازار ایران نمی توان تحلیل صحیح و اصولی انجام داد و سرمایه گذاری مطمئنی داشت اما باید توجه کنیم که بازار بورس ایران هم مثل دیگر بازارهی دنیا مولفه های خاص خود را دارد و تحلیل تخصصی مشخصی دارد .

بعضی دیگر هم دائما در حال پرس و جو هستند که بهترین سهامی که می توان خرید چیست؟این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان به دنبال تقلید کورکورانه از دیگران نباشید.چون هر شخصی با توجه به شرایط خودش باید خرید و فروش انجام دهد.شما هم به هیچ وجه به دنبال تقلید بدون آگاهی از دیگران نباشید و مطابق با آموزه ها و علم خودتان استراتژی مخصوص به خود را داشته باشید.

همچنین هیچوقت یک شخص نمی تواند از تمام سهام های بازار اطلاع داشته باشد و راهنمایی درستی به شما بکند .رو حیات و میزان ریسک پذیری و اطلاعات و دانش هر فرد نسبت به بورس متفاوت است و نمی توان برای هر شخصی یک پیشنهاد ارائه کرد.تنها راه برای اینکه بتوانید سرمایه گذاری موفقی داشته باشید این است که آگاهی و دانش خودتان با مهارت های لازم را افزایش دهید.

 

اگر شما با اصول سرمایه گذاری در بورس آشنا باشید احتمال موفقیتتان افزایش می یابد.در تین رابطه موارد زیر را حتما مطالعه کنید.

۱ – اگر افزایش مستمر قیمت سهام شرکتی در حد مجاز حجم مبنا مثلاً روزانه سه درصد دلایل اقتصادی و مالی مطمئنی نداشته باشد، ریسک خرید این اوراق بالا خواهد بود؛ زیرا ممکن است جوسازی‌ها، شایعات و اقدامات برنامه‌ریزی شده گروهی از سهامداران و سرمایه‌گذاران عمده به‌قصد فروش سهام بعد از افزایش‌های کاذب دلیل افزایش‌های اخیر سهام باشد.

۲- اگر شما زیاد اهل ریسک‌ نیستید یا  سرمایه کافی ندارید، نباید با استقراض اقدام به خرید سهام بکنید چون استقراض درجه ریسک سرمایه گذار را افزایش می دهد.

۳- هیچوقت همه سرمایه‌ خود را در یک سبد سرمایه‌گذاری قرار ندهید.

۴- سرمایه‌گذاری غیرمستقیم  انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی هست که اطلاع از بازار یا شرکت ها ندارند یعنی  از سهام صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری خریداری کرده یا در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنید.

۵- خرید سهام شرکت های کوچک با مالکیت متمرکز گزینه مناسبی برای شخصی که اطلاعات مالی از شرکت های بورسی ندارد،توصیه نمی شود.چون در این شرکت ها امکان دست کاری قیمت ها نسبت به شرکت های بزرگ بیشتر است.

۶- هنگامی که بورس دچار رکود می شود بهتر است سهام شرکت های تولیدی و صنعتی را معامله کنید البته به جز شرکت هایی که سبد سهام بسیار خوبی دارند.

۷- هنگامی که بازار بورس در اوج رونق  خود قرار دارد، اگر سبد شرکت‌های سرمایه‌گذاری خوب و متنوع باشد، احتمالاً بازدهی بیشتری نسبت به شرکت‌های تولیدی  خواهد داشت.

۸- برای افراد غیرحرفه‌ای، خرید سهام شرکت‌های بزرگ کم ریسک‌تر است.

۹- افراد غیرحرفه‌ای بهتر است سهام با درصد شناوری آزاد بالایی را خریداری کنند، زیرا احتمال دستکاری قیمت در آن ها بسیار کمتر است.

۱۰- هنگامی که بورس در گیر رکود است، خرید اوراق مشارکت به جای خرید یک سهام پیشنهاد می شود.

۱۱-افق سرمایه‌گذاری خود تان را دست کم  سه ماه قرار بدهید و درگیر نوسانات کوتاه‌مدت و روزانه نشوید.

تحلیل های انتخاب بهترین سهام در بورس

یک سرمایه گذاری موفق یا خریدن بهترین سهام در بازار یا علی الحساب یک سهام خوب و مناسب باید از ابزار ها و تحلیل های مختلفی استفاده نمایید.همچنین برای موفق بودن در عرصه بورس می بایست دارای مهارت های فردی و کنترل و مسلط بودن بر احساسات خود تان باشید.

تحلیل سهام های بازار بورس از دو طریق تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی امکان پذیر می شود.

تحلیل تکنیکال

این شیوه  با استفاده از نمودار قیمت گذشته سهم و اندیکاتور ها به بررسی الگو ها و پیش بینی رفتار های احتمالی نمودار قیمت بر اساس آن می پردازد. پس در تحلیل تکنیکال با بررسی گذشته سهم به پیش بینی آینده آن پرداخته می شود و این تحلیل بیشتر بر اساس احتمالات صورت می گیرد و نمی توان به کمک آن به قطعیت رسید.

تحلیل بنیادی

این شیوه تحلیل با در نظر داشتن بنیاد شرکت به محاسبه میزان ارزش یک سهم می پردازند و با کمک آن  مولفه های خاصی حساب می کنند که سهام یک شرکت به چه میزان  ارزشمند است و بر اساس آن سهام هایی که قیمت آنها از ارزششان پایین تر می باشد را خریداری می نمایند.یعنی از  نظر تحلیل بنیادی  سهامی که  قیمت آن کمتر از ارزشش باشد بهترین سهام به شمار می آید و به بیان ساده یعنی  این که کالایی که ۲۰۰ میلیون ارزش دارد را ۵۰ با  میلیون بخرید و سهامی که قیمت آن بالاتر از ارزش واقعیش باشد را برای جلوگیری از ضرر می فروشند.

اگر چه که غالب مواردی که در تحلیل بنیادی مورد بررسی قرار می گیرند مانند سود سازی سالانه، دارایی های ثابت و …. ثابت و مشترک هستند اما باز هم نظرات تحلیل گران بنیادی با یکدیگر متغیر است و هر کدام از  تحلیلگران برای  هر سهام ارزش متفاوتی را حساب می کنند. مثلاش رکتی که دارای ۳ خط تولید، ۲ سالن،۱ انبار و سود ۳۰% سالانه می باشد از نظر تحلیل گر بنیادی a ۲۰ میلیارد و از نظر تحلیلگر ۲۳b میلیارد ارزش دارد.

تحلیل بنیادی در مقایسه با تحلیل تکنیکال مطمئن تر است. بزرگانی مانند وارن بافت  که در سرمایه گذاری بورس اسطوره به حساب می آیند  تحلیل بنیادی مورد قبول و استفاده شان است.

شما برای موفقیت بیشتر در بازار بورس به استفاده از هر دو شیوه تحلیل نیاز خواهید داشت . به نوعی می توان گفت هر دو شیوه تحلیل تکنیکال و بنیادی به نوعی کامل کننده یکدیگر هستند. شما  از تحلیل بنیادی می توانید برای انتخاب سهم و از تحلیل تکنیکال را  برای تعیین نقاط ورود و خروج استفاده کنید.

مهارت های فردی

بازار بورس نسبت به تمام بازارهایی که شما تجربه کرده ایدمتفاوت است ، شما در بازار بورس مای بایست مسئولیت و نتیجه همه رفتار ها و انتخاب های خودتان را قبول کنید. هر شخصی  برای انتخاب سهم ، خرید و فروش و نگه داری سهام حق انتخاب دارد.قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شوند و نظر شخصی تمام افراد در تعیین قیمت تاثیر می گذارد.

نوسان جزئی ثابت ازبازار سهام است. هیچ وقت نظر همه اشخاص  برای یک سهم ثابت نمی شود و همیشه در حال تغییر هستند.

به طور مثال در نظر بگیرید یک تحلیل گر بنیادی سهم مناسبی را شناسایی می کند و خریداری کرده اما بعد چند روز سهام افت قیمت زیادی پیدا می کند ، هنگامی که فرد این افت قیمت را مشاهده می کند احساس خطر کرده و امکان دارد سهام خودش را بفروشد که دچار ضرر نشود. اما بعد  از مدتی قیمت این سهام افزایش چشمگیری پیدا می کتد و این تحلیل گر می فهمد که تحلیل درستی انجام داده اما به خاطر نداشتن کنترل بر احساساتش و یا حتی عدم اعتماد به نفس عملکرد اشتباهی داشته است.

در بازار بورس تمام اتفاقات در اثر تصمیم ها و انتخاب های شما رخ می دهد و شما می توانید سود های بسیار و یا ضرر های سنگینی به خودتان بزنید.که همگی اینها به مهارت های فردی و کنترل درونی خودتان وابسته است.

در پایان و به عنوان نکته آخر توصیه می کنم به هیچ عنوان پیرو شایعات و بر اساس جو زدگی اقدام به خرید فروش نکنید و حتما همه  جوانب را بررسی کنید و  در نظر داشته باشید.

هم چنین برای رسیدن به بهترین انتخاب در خریدن سهام بورس بهترین راه آموزش و یادگیری علم بورس هست پس هر چه  زودتر شروع کنید به نفع شماست و می توانید از کتاب ها، فایل های رایگان و دوره های آموزشی هم استفاده نمایید.

 

ریسک در بورس

در مورد ریسک تعاریف مختلفی وجود دارد فرهنگ معین ریسک را خطر کردن تعریف می کند. اما به طور کلی وقتی شما در مورد نتیجه کاری اطمینان نداشته باشید و یا در مورد عملی که می خواهید انجام دهید‌، آگاهی نداشته باشید  یعنی ریسک.

اما در بازار بورس ضرر و زیان ناشی از سرمایه گذاری که به صورت مشخص و بالقوه است را ریسک می نامند.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در بورس نیازمند آموزش است و باید قوانین ،مفاهیم مهم و نکات آنرا بیاموزید . با توجه به شرایط فعلی بورس پیشنهاد من به شما استفاده از دوره های آموزش آنلاین بورس در سایت دانشجویار است.

در ادامه با چند نوع ریسک در بازار بورس به صورت مختصر آشنا می شویم:

ریسک مالی

این ریسک از به کارگیری بدهی در شرکت ها به وجود می آید و به دلیل افزایش بدهی های شرکت به سهامداران وارد می شود.

ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک

نوعی دیگر از تقسیم بندی بازار بورس این تقسیم بندی می باشد.ریسک سیستماتیک یعنی ریسکی که مربوط به شرایط سیاسی و اقتصادی و حذف نشدنی است و همه بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.ریسک غیر سیستماتیک بر خلاف سیستماتیک قابل کنترل و کاهش دادن است یعنی ما می توانیم سهام شرکتی را که رو به رکود و کاهش است را خریداری نکنیم به همین راحتی…

ریسک تجاری

این نوع ریسک مربوط به خود شرکت ها می باشد در جهت به حداکثر رساندن ارزش سود و سهام خودشان انجام می دهند و برای اینکه فروششان بالا برود ریسک هایی را انجام می دهند.

ریسک بازار

ریسک بازار به دلیل نوسان های ابزارهای مالی شکل می گیرد می توان آنرا به جهت دار و غیر مستقیم می توانیم تقسیم کنیم.

ریسک اعتباری

این ریسک زمانی رخ می دهند که در مقابل هم پیمانان به تعهدات خود عمل نکند یعنی یک شخص نتواند سود قراردادی و اصل سرمایه را براساس تعهدات خودش پرداخت نماید.البته اوراق بهادار دولتی کمترین میزان ریسک ازین نوع و اوراق مشارکت شرکت ها بیشترین مقدار ریسک اعتباری را دارند.

ریسک نقدینگی

این ریسک به دلیل ناتوانی در انجام معاملات شکل می گیرد. ریسک نقدینگی به این خاطر در نظر سرمایه گذاران مورد اهمیت هست چون می توانند دارایی مدنظرشان  را با سرعت خرید و فروش نمایند ، بدون اینکه ارزش داراییشان دچار تغییرات چشمگیری گردد .به هر میزان که  خرید و فروش دارایی سریع تر انجام گیرد ریسک نقدینگی کمتر می شود.

ریسک نرخ سود

این نوع ریسک وقتی مطرح می شود که شما چندین گزینه برای سرمایه گذاری داشته باشید. تفاوت نرخ سود در بین چند گزینه ما را به سمت ریسک کمتری سوق می دهد.

 

ریسک بازار

این نوع ریسک که با نام نوسانات بازار هم شناخته می شود برای سرمایه گذاران آشنا ترین ریسک به حساب می آید. همه اوراق بهادار در معرض ریسک بازار قرار می گیرند، اگرچه سهام عادی بیشتر تحت تأثیر این نوع ریسک هستند. این ریسک می‌تواند ناشی از عوامل گوناگونی از قبیل رکود، تحریم، تغییرات ساختاری در اقتصاد و تغییر در ترجیحات مشتریان می باشد.

 

ریسک تورمی

نرخ تورم بر میزان بازدهی سرمایه در بورس تاثیر می گذارد.به هر اندازه که به نرخ تورم افزوده شود از بازدهی این مورد کاسته می شود و در اخر پس از کسر تورم سود برای ما حاصل می شود.

 

نتیجه گیری

در این مطلب با مفهموم ریسک آشنا شدیم و طبقه بندی ریسک و انواع آن را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم . به عنوان نتیجه این را متوجه شدیم که بدون دانش و مهارت شما قادر به مدیریت سهام خود در بورس نخواهید بود. اگر نمی توانیم بررسی دقیق از بازار بورس انجام دهیم آموزش آنلاین کمک شایانی به ما می کند.

صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری

صندوق های سرمایه گذاری مشترک با هدف کمک به افراد تازه وارد و بی تجربه در بورس راه اندازی شده اند. در کشورهای پیشرفته این امکان برای افراد وجود دارد که پول خود را به این شرکت بسپارند به صورت غیر مستقیم سهامدار بورس شوند و بتوانند اوراق بهادار را معامله کنند. سرمایه گذاری ازین طریق خطر ضرر و زیان افراد را به حداقل می رساند. به عبارتی در این رویه هم بازار سرمایه و هم سرمایه گذار سود خواهند کرد. با کمک این صندوق ها سرمایه گذار با مشورت و همکاری افراد متخصص و مجرب به بهترین شکل ممکن و کمترین میزان ریسک سرمایه گذاری می کند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پول سرمایه‌گذاران مختلف را یکجا می کند و با جمع آوری  این سرمایه‌های کوچک، توانایی استفاده از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ را به دست می آورد، از طرف سرمایه‌گذاران این پول‌ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت مختلف سرمایه‌گذاری نماید. این مجموعه اوراق بهادار به‌اصطلاح پُرتفوی (portfolio) نامیده می شود. سرمایه‌گذران در اصل یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری را می‌خرند که هر واحد نشانه سهم سرمایه‌گذار از مالکیت دارایی‌ها و درآمدهای صندوق است. شما با خرید واحدهای صندوق، پول خود را در نهاد مالی سرمایه‌گذاری می‌نمایید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای، سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود مناسب به دست آورد.

در واقع این صندوق ها با تکیه بر دو عنصر سرمایه کلان و عمده با افراد متخصص و با تجربه کار خود را پیش می برند.

سرمایه‌گذاری   هدف این صندوق ها افزایش جاذبه بازارهای سرمایه گذاری و ایجاد فرصت سرمایه گذاری با سود بالا و ریسک پایین برای سرمایه گذاران است. اختیارات این صندوق‌ها در قالب اساسنامه و امیدنامه تصویب شده است مدیران سرمایه‌گذاری صرفا موظف هستند با توجه به اختیارات مشخص شده مدیریت دارایی سرمایه‌گذاران را به عهده بگیرند. وجود اساسنامه و امیدنامه باعث قانونمندی نحوه مدیریت صندوق‌ها و اطمینان بیشتر سرمایه‌گذاران به مدیریت اصولی دارایی‌های آنان خواهد شد.  با توجه به نظارت دقیق سازمان بورس بر این صندوق ها میزان ریسک پول سرمایه گذاران به صفر می رسد.

این روش سرمایه گذاری مزایای زیادی علاوه بر  استفاده از تجربیات یک تیم تخصصی دارد،از جمله اینکه سرمایه‌گذار در معرضز ریسک‌های گوناگون از جمله نقدشوندگی پایین‌تر، ریسک توقف معاملات در سهم، ریسک ورود به صف‌های فروش متوالی و ریزش پی‌در‌پی ارزش دارایی‌ها و سایر ریسک‌های موجود در   خرید و فروش مستقیم قرار نمی گیرد.

بازدهی در بورس

برای هر سرمایه گذار در بورس لازم که با مفهوم بازدهی سهام آشنا باشد. در ابتدا بهتر است با تعریف بازده آشنا شویم . به بیان ساده بازده همان سودی ست که سرمایه گذار با مشارکت در سرمایه گذاری های مختلف به دست می آورد.

بازده سهام، همان سود سـالانه و تغییـرات در قیمـت سـهام مـی باشـد کـه تغییـرات قیمت آن

ناشی از افزایش سرمایه و سود سهمی از آن حذف گردیـده اسـت. ایـن بـازده که معمـولاً به شکل درصد و نرخ نشان داده می گرددـ جهـت محاسـبه بـازده سـهام روشهـای مختلفی وجود دارد که در اینجا چند روش اساسی آن را بیان و مورد بحث قرار می دهیم.

برای محاسبه بازده سهام وجود به طور کلی چهار روش وجود دارد که ما در این جا به طور مختصر به توضیح آن می پردازیم.

روش سود بر قیمت

در این روش سود سالیانه هر سهم بر قیمت خرید سهام تقسیم می شود و ازین طریق بازده هر سهم حساب می شود.

البته توجه داشته باشید که در این شیوه تغییرات قیمت سهام در نظر گرفته نمی شود در حالی که بخش عمده ـی  افـزایش دارایی ســهامداران به دلیل  تغییــرات قیمــت ســهام هست ،به همین دلیل ایــن روش کمتــر کارایی برای سرمایه گذاران دارد.

 روش پیش بینی سودنقدی

در این روش محاسبات کمی طولانی تر است و باید این طور فرض کنیم که سهامدار قصد دارد سهام خودش را برای همیشه نگه دارد و سود ناشی از مبادلات سهام را دریافت نمی کند و فقط منفعتی که از خرید و نگه داشتن سهام به دسات می آورد را حساب می کنیم.

همان طور که بیان شد محاسبه این نوع بازده بیشتر مورد توجه سرمایه گذارانی است کـه سـهام را بـه منظـور نگهداری بلند مدت خریداری می کنند .بر این اساس فرض بر این است که سهام در ابتدای یک دوره ای معـین خریـداری شـده و در پایـان همان دوره به فروش رسیده است. این مدل جهت محاسبه بازده مورد انتظار در فرآینـد محاسـبه میانگین موزون هزینه های سرمایه های مورد استفاده قرار می گیرد.

 روش بازده کل

در روش بازده کل بازده سهام از دیدگاه شرکت برای سهامداران محاسبه مـی گردد. بـازده یـک سهم شامل

بازده ناشی از دریافت سود سهام، می باشد. و بازده ناشی از افزایش قیمت سهم در انتهای دوره نسبت به ابتدای دوره

شامل موارد زیر می شود: مجعموعه مزایایی که در طول سال به سهام تعلق می گیرد

۱ .سود نقدی خالص هر سهم
۲ .افزایش قیمت سهام در آخر سال مالی
۳ .مزایای ناشی از حق تقدم خرید سهام.
۴ .مزایای سود سهمی یا سهام جایزه

فرمول محاسبه به شرح زیر می باشد:

Re : بازده کل سهام نسبت به اولین قیمت در ابتدای دوره

درصد افزایش سرمایه × آخرین قیمت = ارزش سهام جایزه

روش ارزش ذاتی

این روش دو بخش اصلی دارد که عبارتند از:

 •  پیشبینی جریـان هـای نقـدی آینـده
 • نرخ تنزیلی که با استفاده از آن ، ارزش فعلی این جریان هـای نقـدی محاسـبه مـی گردد

معمـولا در الگوی مبتنی بر ارزش ذاتی فرض می شـود کـه جریـآن هـای نقـدی آتـی را می توان حـدس  زد و محاسبه نمود. روش ارزش ذاتی بر این فرض مبتنی است کـه سـرمایه گـذاران از ریسـک هـای مربـوط بـه خرید دارایی های مالی آگاهی کامل دارند و نـرخ تنزیلـی کـه آنهـا بـرای تعیـین ارزش فعلـی بـه کـار می برند معکوس کننده درجه ریسک این اوراق می باشد.

به عنوان نکته نهایی و جمع بندی عوامل تاثیر گذار بر نرخ بازدهی سود را برایتان بیان می کنیم:

به یقین می توان گفت عوامل فراوانی  در بازده سهام  تأثیر گذار هستنند؛

ولی بطور کلی مهم ‏ترین این عوامل: نسبت‏ های نقدینگی، نسبت‏ های اهرمی، نسبت‏ های فعالیت، نسبت‏ های سودآوری، نسبت‏ های بازار، نسبت‏ های مبتنی بر جریان ‏های نقدی، شاخص ‏های ریسک، مدیریت سود، پیش‌بینی سود، سرمایه ‏گذاری واقعی و ویژگی ‏های شرکت هستند. بر این اساس، فرضیه ‏های پژوهشی هم وجود دارد.

سهام شناور آزاد

اگر شما تازه در بورس شروع به فعالیت کرده اید حتما سهام شناور آزاد به گوشتان خرده است و اصطلاحی آشنا برای شما خواهد بود. سهام شناور آزاد آن قسمت از سهام است که صاحبان و سهامداران آن قصد نگه داری آن سهام و مشارکت در مدیریت شرکت را ندارند .

این مقدار برای ما مشخص می کند که چه مقدار از سهامداران آماده فروش و عرضه سهامشان در بازار بورس  هستند و ازین طریق میزان ریسک معاملات در این خصوص را متوجه می شویم،یعنی به هر اندازه که این میزان بیشتر باشد یعنی سرمایه گذاران تمایل به نگه داری سهامشان ندارند و ریسک نگه داشتن این سهام برای ما افزایش می یابد.

محاسبه میزان سهام شناور آزاد کار دشواری نیست شما می توانید با دانشتن تعداد سهامداران راهبردی و کم کردن آنها از میزان کل سهامداران این مقدار را حساب کنید و درصد آن کل سهام شرکت را نیز محاسبه کنید.

شرکت هایی که کمتر از یک چهارم سهام خود را به عنوان سهام شناور آزاد قرار می دهند قادر به فعالیت در بورس نیستند . چون شرکتی که تمایل زیادی به واگذاری مدیریتش به مردم ندارد دلیلی برای مشارکت در بورس برای آن وجود ندارد. اما اگر شرکتی سهام شناور آزاد بسیاری داشته باشد. زودتر و سریعتر عرضه می شود در نیتجه سهامداران عادی افزایش پیدا کرده و امکان دستکاری قیمت ها در آن به صفر می رسد.بر خلاف سهام شناوری پایین چون باعث می شود که به راحتی بتوان قیمت ها را بالا پایین کرد و تغییرات زیادی در نرخ آن ایجاد کرد و باعث فریب سهامداران شد.

لازم است بدانید که میزان سهام شناور آزاد شرکت‌های بورسی، توسط سازمان بورس مشخص می شود و در سایت مدیریت فناوری بورس تهران در پنجره مربوط به هر ثبت شده است. به عنوان مثال سهام شناور آزاد فولاد 24، مخابرات ایران پنج درصد و پالایشگاه اصفهان ۱۶ درصد می باشد.

اوراق مشارکت

اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی می باشد که مطابق با قانون یا مجوز بانک مرکزی به ه قیمت اسمی مشخص برای مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی دولت طبق  قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی لازم برای تهیۀ مواد ‌اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، ‌شهرداری‌ها و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته  ، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی  منتشر می‌شود و به سرمایه‌گذارانی که تصمیم به مشارکت در اجرای طرح‌های‌ یاد شده ا دارند از طریق عرضه عمومی عرضه می‌شود.

اوراق مشارکت اوراق بهاداری ست که نشان دهنده مشارکت مالک آن در طرح سرمایه گذاری در  یک شرکت یا کارخانه و یا… است که ازاین طریق سود و منفعت به دست می آورد.  با قیمت و مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع این اوراق برای تامین مسائل مالی مورد نیاز طرح‌های مورد نظر دولت، شهرداری‌ها، شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی و تحت نظارت بانک مرکزی یا سازمان بورس جهت تأمین مالی آن‌ها منتشر می شود و این اوراق از طریق عرضه عمومی به سرمایه‌گذاران واگذار می‌گردد.

 

مهم‌ترین ویژگی و مزیت اوراق مشارکت نسبت به دیگر اوراق بهادار  ، ضمانت پرداخت سود می باشد. به این صورت که دارنده اوراق مشارکت مطمئن است که سود معین و تضمین‌شده‌ای را به‌عنوان سود مشخص ، در بازه‌های زمانـی مشخص دریافت می‌ نماید. اما از آنجایی که شرکت یا سازمان منتشرکننده این اوراق نمی‌تواند خودش، پرداخت سود اوراق را هم تضمین کند، اغلب سود اوراق مشارکتی که در ایران منتشر می‌شود، از طرف بانک و و موسسات مالی معتبر یا از سوی دولت، تضمین می‌شود. به همین دلیل  خریدار این اوراق اطمینان دارد که در زمان های معین، سود تعهد شده را دریافت می‌کنـد.

در مورد میزان سود اوراق مشارکت نمی توان به طور قطعی و مشخص میزان آنرا معین کرد چون میزان سود آن بر اساس تشخیص نهادهای مالی موثر و با تایید و نظارت بانک مرکزی در بازه‌های زمانی معینی  مشخص می‌شود.

آنچه در مورد  اوراق‌ مشارکت لازم به ذکر می باشد  این است که معمولاً سود این اوراق‌ بیشتر از میزان میانگین سود سپرده‌های بانکی تعیین می‌شود تا جذابیت لازم را برای سرمایه‌گذاری افراد مختلف دارا باشد. به‌عنوان‌مثال وقتی که سود تعیین ‌شده سپرده‌های یک ساله در  بانک‌ها از طرف بنک مرکزی  ۱۵ درصد  تعیین ‌شده بود، در بعضی دوره‌های زمانی اوراق مشارکت با سودهای ۱۸ و ۲۰ درصد به سرمایه‌گذاران واگذار می شد.