اگر برنامه نویس سایت هستید و با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کار کرده اید، قطعا آموزش Tensorflow برای شما خواهد بود. شما به عنوان یک توسعه دهنده وب میتوانید با دیدن آموزش تنسورفلو خود را تبدیل به یک متخصص یادگیری ماشین یا همان Machine Learning کنید. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن پلتفرم هایی مانند تنسورفلو، دیگر یادگیری ماشین یک موضوع سخت و نشدنی محسوب نمیشود. شما با همان دانش ابتدایی خود در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت میتوانید وارد تنسورفلو شده و مرز های یادگیری ماشین را جابه‌جا کنید.

سرفصل های دوره آموزش tensorflow

 • اهداف یادگیری
 • استفاده از TensorFlow
 • اصول یادگیری ماشین (ML)
 • ایجاد پروژه با TensorFlow
 • کار با تنسورها و متغیرها
 • عملیات TensorFlow ML
 • کار با مدل ها و لایه ها
 • وارد کردن یک پروژه
 • بررسی مجموعه داده ها
 • آموزش مدل
 • استفاده از مدلهای مبتنی بر پایتون در JS
 • تبدیل SavedModel به وب

پیش نیازهای دوره آموزش تنسورفلو

در دوره آموزش تنسورفلو قصد داریم با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به پیاده سازی شبکه های عصبی بپردازیم. پس همانطور که میتوان تصور کرد، یادگیری و دانش اولیه از زبان قدرتمند جاوا اسکریپت یا همان Java Script یک پیشنیاز برای دوره آموزش تنسورفلو محسوب میشود. البته برای یادگیری این زبان برنامه نویسی به دردسر نخواهید افتاد؛ چراکه جاوا اسکریپت یک زبان سطح بالا و کاربردی است که به ساده ترین شکل ممکن میتوانید با کمی وقت گذاشتن بدان مسلط شوید.

چنانچه علاقه مند به آموزش بیشتر در زمینه یادگیری تنسورفلو هستید وبسایت tutorialspoint را به شما پیشنهاد میکنیم.

دوره آموزش Tensorflow مناسب چه افرادی است؟

دروغ نیست اگر بگوییم که تمام برنامه نویسان کنونی مایل به ورود به دنیای هوش مصنوعی هستند. چراکه در آینده ای نزدیک، ربات ها تمام جهان پیرامون ما را در بر خواهند گرفت. برنامه نویسان نیز باید برای چنین روزهایی آماده باشند. حال با آموزش تنسورفلو شما به عنوان یک برنامه نویس جاوا اسکریپت قادر به ورود به دنیای ماشین لرنینگ خواهید بود. میتوانید شبکه های عصبی را پیاده سازی کرده و از طراحی هوش مصنوعی و شبکه های عصبی بر روی مرورگر و بدون هیچ دردسری لذت ببرید.  پس به صورت کلی این دوره مناسب افراد زیر میباشد :

 • توسعه دهندگان وب که مسلط به زبان جاوا اسکریپت هستند
 • علاقه مندان به یادگیری ماشین و شبکه های عصبی
 • فعالان در زمینه هوش مصنوعی که به دنبال ارتقا دانش خود میباشند
 • برنامه نویسان موبایل که قصد افزودن ماشین لرنینگ به اپلیکیشن های خود را دارند
 • و سایر علاقه مندان به شروع هوش مصنوعی و ورود به این زمینه

پس از اتمام دوره چه کاری میتوانم انجام دهم؟

همانطور که از عنوان دوره و توضیحاتی که پیش از این دادیم هم مشخص میشود، شما با گذراندن این دوره قادر به ورود به دنیای یادگیری ماشین خواهید بود. البته لازم به ذکر است که بنا به نیاز و هدف خودتان، میتوانید یکی از سه روش موجود را برای استفاده کردن از Tensorflow در نظر بگیرید. روش اول استفاده کردن از شبکه های عصبی از پیش تعریف شده میباشد. یعنی مجموعه ای از روش های یادگیری ماشین در این کتابخانه به صورت الگو وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید.

اما در روش دوم شما قادر به شخصی سازی همان شبکه های از پیش تعریف شده خواهید بود. یعنی بر اساس نیاز خود میتوانید بخشی از آنها را کم یا زیاد کنید. البته دو روش قبلی برای راحتی استفاده کردن شما در نظر گرفته شده است. اما در روش سوم، شما خواهید توانست به پیاده سازی کردن یک شبکه یادگیری عصبی از صفر بپردازید. در این روش شما قادر به پیاده سازی یک شبکه عصبی از ابتدا تا انتها خواهید بود.

Tensorflow و تاریخچه آن

تنسورفلو یک کتابخانه متن باز یا Open Source است که توسط گوگل برای مصارف داخلی ساخته شده بود اما در سال 2015 گوگل تصمیم گرفت این کتابخانه را عمومی کند. پس کتابخانه تنسورفلو تحت لایسنس آپاچی 2.0 به صورت رایگان و متن باز منتشر شد. با استفاده از این کتابخانه قدرتمند و ویژگی هایی که درون آن موجود میباشد، شما قادر به پیاده سازی شبکه های عصبی به ساده ترین روش های ممکن خواهید بود.

هرچند API های Tensorflow از زبان پایتون استفاده کرده و با این زبان پیاده سازی شده اند؛ اما این کتابخانه از سایر زبان های برنامه نویسی نظیر جاوا، کاتلین، جاوا اسکریپت و حتی زبان R نیز پشتیبانی میکند. اگر شما یک طراح سایت باشید و از زبان جاوا اسکریپت استفاده کنید، قطعا با این زبان ارتباط بهتر و بیشتری به نسبت سایر زبان ها خواهید داشت. اینجاست که با آموزش Tensorflow میتوانید وارد دنیای هوش مصنوعی و شبکه های عصبی شوید. از تنسورفلو در زبان های زیر میتوان استفاده کرد :

 • تنسورفلو در R
 • Tensorflow در زبان جاوا
 • قابلیت استفاده از تنسورفلو در پایتون
 • امکان استفاده از تنسورفلو در جاوا اسکریپت
 • تنسورفلو در سی پلاس پلاس
 • استفاده از تنسورفلو در متلب

ساختار تنسورفلو چگونه است؟

تنسورفلو یک کتابخانه محاسبات عددی با منشأ گرافی است که برای اجرای محاسبات پیچیده و قابل مقیاس سازی در زمینه هایی مثل یادگیری عمیق، پردازش زبان طبیعی، پردازش تصویر و بسیاری دیگر از بخش های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به کار می‌رود. تنسورفلو از ساختار گرافی تشکیل شده است که در آن نودهای گراف به صورت tensor ها (تانسورها) بیندازند و توسط عملگرهای مختلفی مانند جمع، ضرب، اندازه گیری و … با هم تعامل دارند.

معرفی الگوریتم‌های قابل پیاده‌سازی در تنسورفلو

از جمله الگوریتم‌های قابل پیاده‌سازی در تنسورفلو می‌توان به شبکه‌های عصبی، مدل های بازگشتی، مدل‌های توجه و … اشاره کرد. این الگوریتم ها با استفاده از تابع فعالیت‌های مختلفی همچون تابع سیگموئید، ریلو و … به صورت یکپارچه در کتابخانه پیاده‌سازی شده اند.

کاربرد تنسورفلو چیست؟

تنسورفلو در زمینه هایی مانند تشخیص صدا، تشخیص تصویر، پردازش زبان طبیعی، بازیابی اطلاعات و داده کاوی کاربرد فراوانی دارد. به عنوان مثال، برای تشخیص محتوای غیرمجاز در وب سایت‌ها، تنسورفلو به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای یادگیری خودکار به کار می‌رود.

به طور کلی می‌توان گفت که تنسورفلو به عنوان یکی از قوی‌ترین کتابخانه‌های یادگیری ماشین، با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران اجازه می‌دهد تا در زمینه های مختلف هوش مصنوعی پژوهش کنند و از آن در تولید برنامه های کاربردی استفاده کرد.

اهمیت استفاده از تنسورفلو

بد نیست بدانید که کتابخانه Tensorflow.JS درواقع یک جایگزین برای کتابخانه قدیمی Deeplearn.js محسوب میشود. شما با استفاده از آموزش Tensorflow قادر به پیاده سازی شبکه های عصبی و انجام عملیات های ماشین لرنینگ آن هم در مرورگر خواهید بود. تنسور فلو بسیاری از ویژگی های دیپ لرن را بهبود داده است و به شما این اجازه را می دهد تا تجربه ای فوق العاده را در اجرای برنامه های یادگیری ماشین بر روی مرورگر داشته باشید.

اجرای برنامه های ماشین لرنینگ بر روی مرورگر و سمت کلاینت یا مشتری سبب بالارفتن امنیت و کم شدن ریسک شما خواهد شد. دیگر نیازی نیست در سمت سرور کارهای عجیب را تست کرده و منابع را به خطر انداخت. با آموزش Tensorflow یاد میگیرید که چگونه پردازش های یادگیری ماشین برای پیاده سازی انواع شبکه های عصبی را بر روی مرورگر کاربر پیاده سازی کنید. اینگونه استفاده از منابع سرور به حداقل رسیده و تمام پردازش ها نیز سمت کاربر صورت میپذیرد.

استفاده Tensorflow از WebGL

کتابخانه Tensorflow از تکنولوژی WebGL بهره میبرد. WebGL یک کتابخانه دیگر از جاوا اسکریپت بوده که با استفاده از آن میتوان گرافیک های دو بعدی و سه بعدی خیره کننده ای به وبسایت اضافه کرد. شاید تا کنون به وبسایت هایی برخور دکرده باشید که دارای یک گرافیک سه بعدی و بسیار جذاب هستند. در صورتی که نه از فیلم استفاده کرده اند و نه از فایل فلش و انیمیشن. این وبسایت ها با استفاده از ویژگی های قدرتمند کتابخانه WebGL پیاده سازی میشوند. حال در تنسورفلو شما با استفاده از قابلیت WebGL میتوانید از قدرت GPU سیستم استفاده کرده وسرعت پردازش ها را افزایش دهید.

کلام آخر

این دوره با پوشش کامل تمامی مباحث مورد نیاز، از مطالعه دقیق مبانی Tensorflow تا مفاهیم پیشرفته‌تر و ساختارهای گرافی تنسورفلو، به یادگیری کاربران کمک می‌کند تا به راحتی الگوریتم‌های یادگیری را پیاده سازی کنند. با حضور در دوره آموزش Tensorflow، یادگیری ماشین با جاوا اسکریپت، کاربران قادر خواهند بود تا از توانایی‌های یادگیری ماشین در جاوا اسکریپت به طور کامل بهره‌مند شوند و بتوانند در پروژه‌های خود از این توانایی‌ها بهره‌برداری کنند. همچنین، این دوره به کاربران این امکان را می‌دهد که با استفاده از TensorFlow.js و TensorFlow Lite روی بستر‌های مختلف همچون وب، موبایل و IoT، برنامه‌های خود را با یادگیری ماشین پیاده‌سازی کنند. در نتیجه، دوره آموزش Tensorflow، یادگیری ماشین با جاوا اسکریپت به علاقمندان به یادگیری ماشین و توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی در جاوا اسکریپت، به شدت کمک خواهد کرد و از آنجا که این دوره توسط اساتید با تجربه و استفاده از بهترین روش‌های آموزشی تدریس می‌شود، به یادگیرنده‌ها کمک خواهد کرد تا با بهترین شکل و به سرعت به مباحث یادگیری ماشین و تنسورفلو آشنا شوند.