به نام خدا

امروز با پکیج کامل آموزش استفاده از دیتابیس در برنامه نویسی اندروید در خدمتتونم.

شاید بتوان گفت دیتابیس یکی از مهم ترین موارد برای یادگیری برامه نویسی اندروید است چرا که اکثر برنامه ها نیاز به یک دیتابیس برای ذخیره اطلاعات خود دارند. دیتابیسی که در سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار میگیرد sqlite است. دیتابیسی کم حجم و سبک مناسب برای این سیستم عامل . این نوع دیتابیس از استاندارد های sql تبعیت میکند. یکی از موارد حائز اهمیت این است که دیتایسی که شما برای برنامه خود ایجاد مکنید فقط وفقط توسط برنامه خودتان قابل دسترسی هست و سایر برنامه ها و یا کاربران اجازه دسترسی و یا تغییر در دیتابیس را ندارند.

مهمترین کاربرد دیتابیس را میتوان در ساخت برنامه های محتوایی یافت برنامه هایی که اطلاعاتی را به کاربر ارائه میکنند مثل کتابها و یا برنامه های اموزشی. همانطور که میدانید در حال حاضر حدود ۸۰ درصد برنامه های موجود در مارکتهای ایرانی را این دسته از برنامه ها یعنی برنامه های محتوایی تشکیل داده اند از این رو میتوان اهمیت یادگیری دیتابیس در اندروید را درک کرد.

 

 

به صورت کلی دو نوع نحوه ایجاد و دسترسی به دیتابیس در اندروید داریم:

دیتابیس داخلی:

در این روش دیتابیس را در خود برنامه و در اولین اجرا میسازیم بدین شکل که کاربر برای اولین بار که برنامه را اجرا میکند کلاس ساخت دیتابیس فراخوانی میشود و دیتابیس ما با فیلدهای مشخص شده در برنامه ایجاد میشود .(کاملا خالی و بدون محتوا) و سپس با توجه به کاربرد برنامه اطلاعات و محتوا در آن ذخیره میشود.

 

دیتابیس خارجی:

در این روش که میتوان گفت کاربردی تر از روش قبل میباشد شما دیتابیس برنامه خود را از قبل ایجاد میکنید و محتوا و اطلاعات خود را در ان ذخیره میکنید. سپس با اضافه کردن دیتابیس به پروژه و فراخوانی آن در برنامه میتوانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید و از انها استفاده کنید. ساخت دیتابیس خارجی در محیط ویندوز به کمک نرم افزار Sqlite Expert  انجام میشود.

در این پکیج اموزشی ما به صورت کامل به هر دو روش میپردازیم و کاربردها و مزیت های هر کدام از روشها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

نکته: این پپکیج اموزشی یکی از مهمترین مباحث اندروید و پیشنیاز سایر فصلها و مباحث دیگر میباید. همچنین در قسمت آخر این جلسه برای درک بهتر و کاربردی تر مطالب گفته شده به صورت عملی ، کاربردی و قدم به قدم پروژه دفترچه تلفن را انجام خواهیم داد.

نکته: پیشنیاز این پکیج اموزشی مشاهده فصل اول آموزش برنامه نویسی اندروید میباشد.

 

موارد آموزشی در این پکیج بر اساس جلسه:

جلسه اول : 

در این جلسه بعد از مقدمات کلی کار به نحوه ایجاد دیتابیس داخلی در برنامه میپردازیم. به کمک دستورات sql دیتابیس را در برنامه ایجاد میکنیم و به تعداد نیاز جدول در دیتابیس قرار میدهیم . فیلدهای مورد نظر برای ذخیره اطلاعات را جدول ها قرار خواهیم داد.

جلسه دوم :

 در این جلسه نحوه کار و عملیات روی دیتابیس رو مشاهده می فرمایید و عملیات ثبت، حذف، آپدیت و Select رو در دیتابیس اندروید فرا خواهید گرفت.در پایان این جلسه شما به راحتی می توانید بانک مورد نظر خود را در برنامه ایجاد کرده ، به تعداد مورد نیاز جدول ساخته و  مقداردهی کنید ، رکوردی را بازیابی کنید، رکوردی را حذف و همینطور رکوردی را به روز رسانی نمایید.

جلسه سوم : 

در این جلسه نحوه ساخت دیتابیس خارجی توسط نرم افزار SQLite Expert در محیط ویندوز بررسی می کنیم، سپس اتصالات لارم جهت برقراری ارتباط با برنامه و دستگاه اندرویدی برقرار می کنیم و در نهایت اطلاعات خود را داخل دیتابیس وارد می کنیم.

جلسه چهارم :

در قسمت چهارم و قسمت پایانی آموزش Android ، نحوه ساخت یک دفترچه تلفن را به صورت عملی و قدم به قدم در محیط برنامه نویسی Eclipse به صورت کامل بررسی می کنیم! در این جلسه نحوه ساخت فرمهای درج ، ویرایش ، حذف و انتخاب، نحوه بازیابی از دیتابیس به کمک دستورات SQL، نحوه ارسال پیامک برای یک مخاطب خاص، نحوه تماس با مخاطب خاص بررسی شده است.