Flux الگو و معماری است که به‌واسطه آن می‌توان نحوه جریان و حرکت اطلاعات و داده‌ها را در انواع برنامه‌های ری‌اکت کنترل نموده و برنامه‌ریزی کرد. شرکت فیس‌بوک الگوی مدیریت داده‌های Flux را به‌منظور پاسخگویی به نیاز مدیریت و حفاظت از اطلاعات در پروژه‌های سنگین و پیچیده معرفی کرده است.

پشت سر گذاشتن دوره آموزش Flux برای طراحی و توسعه پروژه‌های برنامه‌نویسی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. شما در موارد متعددی مانند:

  • پاس‌دادن داده‌ها از کامپوننت والد به کامپوننت فرزند
  • اتصال مطمئن داده‌ها به view نرم‌افزار
  • نگهداری و ذخیره ایمن داده‌ها
  • مدیریت پاسخ‌های غیر هم‌زمان و داده‌های هم‌زمان
  • مدیریت state برنامه

به Flux نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید متناسب با پروژه و کدهای خود و همچنین با درنظرگرفتن بهترین شیوه برای انتقال و مدیریت داده‌ها، الگوی Flux را شخصی‌سازی نمایید. بدین ترتیب تمامی موارد گفته شده به طور پیش‌فرض و خودکار انجام خواهند شد. یادگیری و تسلط اصولی بر چگونگی استفاده از این معماری اطلاعات تأثیر مثبت محسوسی در افزایش سرعت کار، بهبود دقت فرایند پیشروی پروژه، افزایش امنیت اطلاعات، دسترسی آسان به اطلاعات، کاهش هزینه‌های جانبی، بررسی آسان وضعیت و مواردی ازاین‌دست خواهد داشت.

در الگوی Flux شما به سه بخش جداگانه به‌منظور مدیریت داده‌ها دسترسی خواهید داشت. این سه بخش شامل dispatcher،  Store و  View خواهند بود. هر یک از این بخش‌ها، خدمات و قابلیت‌های متنوع و مکملی را برای مدیریت هرچه بهتر اطلاعات ارائه خواهند داد.