سرفصل های دوره

۱

لیست ویدئوهای دوره

-
1

آرشیو

رایگان
2

بخش 1

رایگان
3

بخش 2

رایگان
4

بخش 3

5

بخش 4

6

بخش 5

تلفن همراه هوشمند، تلویزیون هوشمند، کامپیوتر هوشمند… این روزها احتمالاً با هوشمندهای زیادی مواجه می‌شوید. با این حال، آیا تا کنون فکرکرده‌اید که چرا کلمۀ هوشمند بر روی محصولات یا خدمات گوناگونی برچسب می‌خورد؟ و در اصل هوشمند به چه معنی است؟

temperature-indicator-pce-n20t-animation

گلخانه (Greenhouse)

محلی است که برای پرورش گیاهان و محصولات غذایی؛ که آن ها را از باد و باران حفظ نموده و شرایط رشدشان را فراهم می آورد.

تولید محصولات گلخانه ای در مناطق روستایی کشورهای صنعتی و با آب و هوای ملایم و درجه حرارت معتدل حتی مناطق استوایی روز به روز در حال افزایش است. پرورش میوه های مرغوب در زمین های حتی کوچک درHمد های خوبی برای ساکنین فراهم آورده است. گلخانه ها امکان کشت در برخی مناطق خشک و گرمسیری و غیر قابل کشت را به وجود آورده است.

گلخانه های پلاستیکی اغلب مناسب آب و هوای معتدل است و در بسیاری موارد برای حداقل سرمایه طراحی می شوند زیرا که هدف سیستم های کوچک بهره وری بالا با هزینه های پایین است.

L1407328390552955

شرایط آب و هوایی

تابش

دما

بارش

رطوبت

تبخیر و کندانس

سرعت باد

L1407822972486764DHT11_PinsL1328443374136362  P371203

تابش

تابش خورشید در جو زمین بر اثر جذب، بازتابش و انعکاس به تدریج کمتر می شود. تابش خورشید در سطح زمین بسته به طول و عرض جغرافیایی، فصل، زمان روز و عوامل موجود در جو مانند ابرها تغییر می کند. وجود بخار زیاد در جو تا حد زیادی تابش را کم می کند. در مناطق استوایی متوسط تابش خورشید ثابت می ماند. برای پرورش محصولات کشاورزی مهم است بدانیم متوسط ماهانه انرژی تابشی چقدر است. در بیشتر مناطق کره زمین تفاوت قابل توجه  تابش روزانه در زمستان و تابستان زیاد است. گیاهان حداقل مقدار اشعه مورد نیازشان برای رشد در روز 2-2.3 kWh/m2 می باشد.

n00011256-r-b-001

دما

دما ترمی است که بستگی به عوامل زیادی از جمله تابش خورشید، فصل، ارتفاع از سطح آزاد دریا، باد، وجود ابر در جو و … دارد. از این رو ذکر عباراتی ثابت در این زمینه دشوار است. متوسط اختلاف درجه حرارت در سردترین ماه سال نسبت به گرم ترین فصل در مناطق با عرض های مختلف زمین خیلی متفاوت است.

در عرض  0 تا  10 درجه : متوسط اختلاف دما 5 درجه سلسیوس

در عرض    0 تا 23  درجه: متوسط اختلاف دما   13 درجه سلسیوس

در عرض  23  تا 48 درجه : متوسط اختلاف دما 17   درجه سلسیوس

69752-BigPic

با افزایش ارتفاع از سطح آزاد دریا دما کاهش می یابد.

در فلات ها گرم و کوه ها دما خیلی در تابستان و زمستان فرق نمی کند اما در بین و شب و روز چرا. درجه حرارت بالا در روز به دمای صفر درجه در شب تبدیل می شود.

با فاصله از دریا دامنه دمایی افزایش می یابد.

شرایط ابری روی طول موج تابش تاثیر گذار است. در فصول بارانی دما به خاطر وجود ابرها تغییر می کند در نتیجه تابش کمتری به سطح زمین می رسد.

بارش    Precipitation

آب یک عنصر حیاتی برای رشد گیاهان است. در یک ناحیه لازم است که برای حفاظت از رشد گیاهان اطلاعاتی از نرخ بارش، توزیع فصلی، شدت و دوره آن داشته باشیم. در مناطق پربارش گلخانه ها باید تجهیزات تخلیه سریع آب باران را داشته باشند تا بارش به داخل نفوذ نکند. از طرفی توانایی ذخیره آب باران برای آبیاری گیاهان حفاظت شده از اهمیت بالایی برخوردار است. باید میزان تبخیر و تعرق گلخانه را به منظور براورد مصرف آب جهت آبیاری تخمین زد و با مقایسه مقدار بارش بدانیم به چه حجم آب اضافی نیازمندیم.

بارش بیش از 10 mm/h معمولا نمی تواند توسط خاک و گیاهان جذب شود در نتیجه موجب فرسایش خاک می شود. در مناطق گرمسیری بارش اغلب با شدت و همراه طوفان رخ می دهد و محافظت از خاک زیر کشت باید صورت گیرد

 

اما گلخانه هوشمند گلخانه ای است که در  آن بتوان  یکی از فاکتور های دما ورطوبت رو کنترل کنیم

 

 

photo_2016-02-28_21-13-49

 برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی بخش الکترونیک سایت دانشجویار و یا به انجمن بپرس وبدون مراجعه کنید.