سرفصل های دوره

۱ فصل
۲ جلسه
۴۶ دقیقه
۱

لیست ویدئوهای دوره

۲ قسمت
-
1

لینک دانلود قسمت اول

رایگان
۱۱:۵۱
2

لینک دانلود قسمت دوم

رایگان
۳۴:۳۷
3

فایل های آموزش

رایگان

ساخت بازی با سی شارپ | سنگ کاغذ قیچی یک بازی دونفره است که توسط دست بازیکنان انجام می‌گیرد. این بازی معمولاً به عنوان روشی برای انتخاب کردن در ابتدای بازی‌های دیگر به کار گرفته می‌شود. این کاربرد بسیار شبیه پرتاب سکه برای انتخاب یک فرد خاص برای نقشی خاص در یک بازی است. در این آموزش از سری آموزش های تکمیلی آموزش سی شارپ پیشرفته روش ساخت بازی سنگ کاغذ قیچی را خواهید آموخت.

روش بازی سنگ کاغذ قیچی

دو بازیکن هر دو با هم شروع به شمردن تا سه می‌کنند. این شمارش لزوماً با شمردن اعداد نیست بلکه معمولاً با گفتن سه واژهٔ سنگ و قیچی و کاغذ انجام می‌پذیرد. در انتهای شمارش دست خود را که به حالت مشت بالا نگه داشته‌اند پایین آورده و به یکی از سه حالت مجاز درمی‌آورند. در نهایت بازیکن برنده بر اساس قوانینی که برتر هر یک از حالت‌ها بر حالت دیگر را معلوم می‌کنند، مشخص می‌شود. در صورت همسان بودن حالت‌های دست این عمل تا پیروزی یکی بر دیگری ادامه پیدا می‌کند.

در این دوره قصد داریم تا آموزش ساخت بازی نوستالژیک را در زبان سی شارپ به شما یاد بدهیم.

چطور به ساخت بازی با سی شارپ بپردازیم؟

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا و مدرن که در سال 2000 توسط Anders Hejlsberg در مایکروسافت به عنوان رقیب جاوا توسعه پیدا کرد. بعد از پیدایش این زبان به سرعت شاهد رشد آن بودیم و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سطح جهان است. اما ایده ساخت بازی با سی شارپ در وهله اول برای اکثر توسعه‌دهندگان بازی شبیه به یک کابوس است. اگر قرار بر این باشد که یک توسعه‌دهنده فقط با ابزارهای سی شارپ یک بازی تمام عیار بسازد زمان زیادی را بیهوده هدر می‌دهد؛ چون باید تمام توابع مورد نیاز اجرای بازی را بنویسد. با این حال هنوز از این زبان در سطح دنیا برای توسعه بازی استفاده می‌شود. آموزش ساخت بازی سنگ کاغد قیچی با سی شارپ دانشجویار در افزایش دانش بیشتر در این زمینه مفید خواهد بود.

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که برای توسعه طیف وسیعی از نرم‌افزارهای چند پلتفرمی استفاده می‌شود. از آنجایی که حفظ کد سی شارپ کار سختی نیست، توسعه‌دهندگان اغلب تمایل دارند برای نوشتن برنامه‌هایی که قرار است در طولانی مدت از آنها استفاده شود، از زبان برنامه‌نویسی سی شارپ استفاده کنند. قدرت واقعی سی شارپ در این واقعیت نهفته که یک زبان C مدرن بوده و فرایندهای به‌روزرسانی، ارتقا و پشتیبانی نرم افزار را ساده می‌کند.

همچنین می‌تواند به کمک این زبان نرم‌افزارهای مقرون به صرفه تولید کرد. 

سی شارپ می‌تواند با روندهای جدید فناوری سازگار شود و به سرعت نیازهای تجاری یک شرکت را برآورده کند. بعلاوه، نحو (سینتکس) این زبان درست مثل جاوا روان است. بنابراین شاید بتوانیم این زبان را به یک خودکار قدیمی تشبیه کنیم که سال‌های سال با آن می‌نویسیم؛ قدیمی اما قابل اعتماد.

تجربه ساخت بازی با سی شارپ

امکان ساخت بازی با سی شارپ وجود دارد، اما اگر چنین ایده‌ای در سر دارید، باید بدانید که مسیر پیچیده‌ای پیش روی شما است. برای توسعه بازی با سی شارپ، باید همه چیز را خودتان از صفر برنامه‌نویسی کنید. چون اینجا دیگر به توابع از قبل نوشته شده که اضافه‌کاری‌های فرایند تولید بازی را از میان برمی‌دارد دسترسی نداریم و نمی‌توانیم به‌روزرسانی‌هایی را در لحظه ببینیم. در حقیقت توسعه‌دهندگان برای تولید بازی از زبان سی شارپ و یک موتور بازی در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند. 

موتور بازی محیط پایداری در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که به‌نوبه خود باعث تسهیل در روند توسعه بازی می‌شود، عناصر اساسی بازی مثل صدا و گرافیک گیم پلی را در دسترس قرار می‌دهد و با ارائه یک سیستم پیش ساخته، حجم کار توسعه بازی را کمتر می‌کند.

بسیاری از موتورهای بازی محبوب مثل Unity، Godot و UrhoSharp از زبان برنامه‌نویسی سی شارپ استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت سی شارپ در بین توسعه‌دهندگان و موتورهای بازی ساده بودن فرایند یادگیری و برنامه‌نویسی با سی شارپ است. اما مزایای ساخت بازی با سی شارپ به همین جا ختم نمی‌شود.