اگر در محیط کار یا منزل خود با بیش از یک کامپیوتر سروکار دارید احتمالا به فکر افتاده اید که آنها را به یکدیگر متصل کرده و یک شبکه کوچک کامپیوتری راه بیاندازید . به طور کلی کار هایی که باید انجام دهید تا یک شبکه مرده را زنده کنید و به بهره برداری از آن بپردازید ، از این قرار است :

  • نام گذاری کامپیوتر
  • دادن آدرس IP
  • به اشتراک گذاشتن فایل ها
  • به اشتراک گذاشتن چاپگر
  • انجام تنظیمات امنیتی
  • به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت

  در آموزش راه اندازی شبکه PTP به صورت عملی (MCITP) که آموزش راه اندازی شبکه PTP است ،دو بخش اول را که پایه راه اندازی می باشد ، دنبال می کنیم:

۱-نام گذاری کامپیوتر:

بعد از نصب سخت افزار های مورد نیاز برای راه اندازی شبکه ، نوبت به نصب نرم افزار های آن می رسد. در اولین قدم باید برای تک تک کامپیوتر های موجود در شبکه خود اسمی منحصر به فرد و غیر تکراری انتخاب کنید .

علاوه بر اسم کامپیوتر اسم گروه کاری یا WORK GROUP هم مهم است . تمام کامپیوتر های یک شبکه باید عضو یک گروه کاری باشند .

۲-ویندوز XP :

برای نام گذاری کامپیوتر در ویندوز اکس پی این مراحل را دنبال کنید :

۱-پنجره control panel را باز کنید.

۲-اگر حالت نمایش آیکون ها به صورت کلاسیک نیست روی لینک classic new کلیک کنید .در این حالت بر نامه system را اجرا کنید.

۳-در کادر محاوره ظاهر شده صفحه computer name را انتخاب کنید.

۴- بر روی گزینه change کلیک کنید . همان طور که ملا حظه می کنید کامپیوتر یک اسم کامل دارد و یک گروه کاری.

۶-در کادر اول اسمی را تایپ کنید که می خواهید به کامپیوتر تان اختصاص دهید . این اسم هر چیزی می تواند باشد ، فقط نباید تکراری باشد . مثلا اسم کامپیونر اول را pc 1 بگذارید.

۷-در کادر دوم اسمی را که می خواهید به گروه کاری خود اختصاص دهید وارد کنید، مثلا My office یا My Home یا هر چیز دیگر . حتی خود Work Group هم بد نیست .

۸- در پایان OK و دوباره OK را بزنید . اگر ویندوز خواست ری استارت کند قبول کنید .

بعد از این که به همین ترتیب به بقیه کامپیوترها هم آدرسIP دادید، نوبت به share کردن فایل‌ها و فولدرها می‌رسد. شبکه‌ای که نتواند فایل‌هایش را با دیگران سهیم کند، زیاد به درد نمی‌خورد. مثلاً می‌توانید مجموعه فایل‌های MP3 و موسیقی خود را در یکی از کامپیوترها بگذارید و با share کردن آنها، به بقیه کامپیوترها هم اجازه دسترسی بدهید.