سرفصل های دوره

۱

لیست ویدئوهای دوره

۴۴ قسمت
-
1

قسمت 1

رایگان
2

قسمت 2

رایگان
3

قسمت 3

رایگان
4

قسمت 4

رایگان
5

قسمت 5

رایگان
6

قسمت 6

رایگان
7

قسمت 7

رایگان
8

قسمت 8

رایگان
9

قسمت 9

رایگان
10

قسمت 10

رایگان
11

قسمت 11

12

قسمت 12

13

قسمت 13

14

قسمت 14

15

قسمت 15

16

قسمت 16

17

قسمت 17

18

قسمت 18

19

قسمت 19

20

قسمت 20

21

قسمت 21

22

قسمت 22

23

قسمت 23

24

قسمت 24

25

قسمت 25

26

قسمت 26

27

قسمت 27

28

قسمت 28

29

قسمت 29

30

قسمت 30

31

قسمت 31

32

قسمت 32

33

قسمت 33

34

قسمت 34

35

قسمت 35

36

قسمت 36

37

قسمت 37

38

قسمت 38

39

قسمت 39

40

قسمت 40

41

قسمت 41

42

قسمت 42

43

قسمت 43

44

قسمت 44

سیستم عامل یکی از دروس مهم و اصلی رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات است که برای درک ساختاری و سیستماتیک کامپیوتر و نحوه ی ارتباط در لایه های پایین با قطعات اهمیت بسزایی دارد. در دوره آموزش سیستم عامل، به بررسی تک به تک مفاهیم مورد نیاز در این درس پرداخته و مبحث Operating System را یک بار برای همیشه یاد خواهیم گرفت.

سرفصل های دوره آموزش سیستم عامل

 • بررسی ابزار های اصلی سیستم عامل و شناخت عملکرد هرکدام
 • شناخت نام وظیفه و مکان و محتوای فایل های سیستمی
 • استفاده از دستورات خط فرمان
 • نمایش، ایجاد و مدیریت دیسک ها، دایرکتوری ها و فایل ها
 • بررسی utility های مختلف
 • شیوه نصب سیستم عامل ویندوز
 • روش های ارتقاء سیستم عامل ها
 • مراحل بوت کردن سیستم
 • روش های نصب دستگاه های جانبی
 • بهینه سازی دیسک ها
 • طریقه تشخیص و تفسیر پیام های Startup
 • استفاده از نرم افزار ها و ابزارهای عیب یابی
 • تشخیص خرابی های کاربردی و روش های حل آنها
 • قابلیت های شبکه در ویندوز
 • شناسایی پروتکل ها و نصب و پیکربندی مرورگرها
 • و…

البته دقت کنید که بودن در کلاس درس برای یادگیری این مبحث، بسیار مهم می باشد و هدف از ایجاد این دوره ی آموزشی کمک به شما در کنار کلاس درس خواهد بود. و یا کسب اطلاعات بیشتر و برای افرادی که قصد دارند علاوه بر کلاس درس این مبحث را پیگیری کنند.

آنچه در این دوره می‌آموزیم

دوره آموزش سیستم عامل از مقدمات کار استارت خورده و بر اساس سرفصل استاندارد این درس پیشرفت خواهد داشت. پیشنهاد میکنیم این دوره ی آموزشی را دنبال کرده و سعی کنید این درس نسبتا آکادمیک و تئوری را با خلاقیت خود در عمل به کار بگیرید و به شیرینی و زیبایی رشته ی کامپیوتر خصوصا نرم افزار بیفزایید.

سرفصل های آموزش سیستم عامل را مطالعه کنید و در صورتی که استادتان به هر دلیل اعم از کمبود وقت یا … مباحث را پوشش نداده است حتما با این دوره ی آموزشی به آن بپردازید ، زیرا مباحث کاملا پایه ای بوده و در صورت عدم یادگیری در سایر دروس یا تحصیلات تکمیلی با مشکل مواجه خواهید شد.

اهمیت آموزش سیستم عامل

به بیان techtarget؛ سیستم عامل یعنی هسته و رهبر کامپیوتر. کامپیوتر ها بدون واسط کاربری (سیستم عامل) بلا استفاده خواهند بود. کامپیوتر یک ماشین سخت افزاری است که با استفاده از یک پردازنده یا همان CPU دستورات کاربران را اجرا و خروجی مناسب را به آنها نمایش میدهد. اما یک تکه آهن یا پلاستیک چگونه میتواند به کاربران کمک کند؟ کاربران برای ارتباط با این ماشین سخت افزاری نیازمند یک واسط نرم افزاری هستند. آن واسط هم چیزی نیست جز سیستم عامل. پس آموزش سیستم عامل در جهت برقراری ارتباط موثر با کامپیوتر ها بسیار حیاتی و مهم میباشد.

پیش نیاز های آموزش سیستم عامل

دوره پیش رو نیازمند هیچ پیش زمینه خاصی نبوده و خود به عنوان پیشنیاز برای سایر مباحث دنیای فناوری اطلاعات محسوب میشود. در این دوره به صورت کاملا مقدماتی تا پیشرفته مباحث مربوط به سیستم عامل را مورد بررسی قرار میدهیم. به گونه ای که برای تمام علاقه مندان به این زمینه مناسب و ضروری خواهد بود.

دوره آموزش Operating System مناسب چه کسانی است؟

شاید گمان کنید که آموزش سیستم عامل صرفا مناسب افرادی است که در رشته نرم افزار در حال تحصیل هستند. اما مفاهیم سیستم عامل میتواند برای هر شخصی که با سیستم های کامپیوتری سر و کار دارد، مفید و ضروری باشد. برای تمام علاقه مندان حوزه IT و حتی برنامه نویسان، این موضوع بسیار جذاب خواهد بود که پردازنده چگونه کار میکند و در طی چه فرایندی اطلاعات از RAM به پردازنده رفته و پردازش میشوند. فهمیدن مفاهیمی همچون وقفه ها و ثبات ها میتواند دانش تخصصی هر برنامه نویسی را بیشتر کرده و عمق یادگیری و درک را افزایش دهد.

درس سیستم عامل برای چه مقطعی میباشد؟

اگر شما وارد رشته نرم افزار در مقطع کاردانی کامپیوتر و یا مقطع مهندسی کامپیوتر شوید، درس سیستم عامل یکی از مهمترین دروس مربوطه خواهد بود. از این درس به عنوان پایه و اساس رشته کامپیوتر نیز یاد میشود. چراکه اولین و مهمترین مبحث در رشته کامپیوتر این است که بدانیم یک سیستم کامپیوتری چگونه کار میکند. و این دقیقا همان موردی است که در این درس یعنی آموزش سیستم عامل فرا خواهید گرفت. به عنوان یک مهندس کامپیوتر بسیار اهمیت دارد که نمره بالایی در این درس کسب کنید.