UI مخفف عبارت “User Interface” ب معنای رابط کاربری می باشد. شما وقتی که از یک اپلیکیشن استفاده می کنید اولین چیزی که توجه شمارا جلب می کند ظاهر آن است. رنگ ها، ظاهر کلید ها، ظاهر متن ها و … همه این ها UI یک اپلیکیشن را تشکیل می دهند. امروزه و علی الخصوص در کشور ما “ظاهر” از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یک فروشگاه با قفسه بندی شیک و تر و تمیز و با چینش مرتب قطعا از یک فروشگاه نامرتب مشتری بیشتری دارد ولو اینکه محصولات این دو فروشگاه از یک کیفیت برخوردار باشد. در دنیای طراحی و برنامه نویسی نیز این گفته صدق می کند و بخاطر اهمیت آن تخصصی به نام “طراحی UI” به مشاغل موجود در این حوزه اضافه شده است. یک نفر که مسلط به اصول رنگ شناسی باشد، خواسته های کاربر را بشناسد، با متد های روز طراحی آشنا باشد و … می تواند بعنوان یک طراح UI فعالیت کند.

شاید به نظر شما ظاهر یک اپلیکیشن یکی از راحت ترین کارها در فرایند تولید یک نرم افزار است، اما طراحی UI اصولی دارد و همیشه به معنای زیبا بودن و رنگ و لعاب داشتن نیست. شاید یک اپلیکیشن با ظاهر سیاه و سفید، از نظر کاربر بهترین UI را داشته باشد. طراحی UI اصول و قواعد مشخصی ندارد و ممکن است به تعداد تمام طراحان، اصول هم وجود داشته باشد که البته این چیز عجیبی نیست . اما مات در اینجا می خواهیم مهمترین اصول را به شما آموزش دهیم . مواردی همچون رنگ شناسی، تایپوگرافی، تعادل، تضاد، تناسب، تکرار و … .

ما در این آموزش قصد داریم تا شما را با اصول مهم طراحی UI آشنا کنیم و به شما بگوییم چگونه یک UI مناسب و کاربرپسند طراحی کنید.