این دوره به دلیل عدم تایید توسط کمیته ارزیابی دانشجویار، حذف شده است.

قابلیت بسیار جالبی در مجموعه آفیس وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد بین داده‌های داخل فایل و برنامه‌های آفیس ارتباط برقرار کنید و این داده‌ها را یک برنامه در برنامه دیگر وارد کنید. فرض کنید که شما در Excel یک جدول حاوی اطلاعات کارمندان شرکت خود تهیه کرده‌اید. این اطلاعات شامل شماره شناسایی، نام، میزان تحصیلات، میزان حقوق، تعداد ساعات کاری، اضافه حقوق و… است. حالا به دلایلی نیاز پیدا کرده‌اید که این اطلاعات را به داخل پایگاه‌ داده‌ای وارد کنید و در جایی دیگر نیز مورد استفاده قرار دهید.

مثلا یک سایت براساس همان اطلاعات داشته باشید؛ در نتیجه باید به سراغ برنامه Access که برنامه‌ای نسبتا ساده برای ایجاد و مدیریت پایگاه داده هست، بروید. اما اینکه بخواهید این داده‌ها را دوباره در اکسس وارد کنید کاری بسیار سخت و زمان‌گیر محسوب می‌شود. اگر هم حجم داده‌ها بسیار بالا باشد این کار تقریبا غیرممکن می‌‌شود. اینجاست که خود مجموعه آفیس به کمک شما می‌آید و امکان این را فراهم می‌کند که داده‌ها را از یک نرم‌افزار وارد نـرم‌افـزار دیگر کنید؛ برای نمونه از Excel به Access یا برعکس. همچنین برای این ورود داده‌ها چندین روش درنظرگرفته شده است و می‌توان گفت دست شما را باز گذاشته است.

در این آموزش حتی فایل‌ها را به یکدیگر پیوند داده (Link‌کنید) و با ایجاد یک ارتباط زنده (Live) بین آنها باعث شوید که با به‌روزرسانی داده‌های یکی از فایل‌ها، فایل دیگر نیز به روز شود. مثلا اگر کارمند جدیدی به شرکت شما اضافه شد و اطلاعات او را در فایل اکسل وارد کردید، خودبه‌خود رکورد مربوط به او در پایگاه‌ داده اکسس نیز ایجاد شود.

ودر ادامه این آموزش شما  تبدیل Excel به بانک اطلاعاتی Sqlserver را نیز فرا خواهید گرفت… وقبلا هم در قالب اموزش تبدیل Access به Sqlserver یا برعکس بروی سایت قرار گرفته است که تقریبا تمامی تبدیلات انجام شده است.