به نام خدا

در این پست آموزش برنامه نویسی به زبان Fortran را یرای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم .

فرترن (Fortran) مخفف عبارت (Formula Translation) به معنی تبدیل / ترجمه فرمول ، زبانی ساده ، محاسباتی و مفسری است . این نرم افزار شما را قادر می سازد تا فرمول های مختلف در برنامه ها را به کد کامپیوتری مبدل سازید . بسیاری از پروژه های مهندسی توسط این زبان برنامه نویسی نوشته و اجرا می شوند . زبان برنامه نویسی فرترن توسط ۲۵ دانشمند برجسته شرکت IBM در سال ۱۹۵۰ طراحی شد و تاکنون چندین نسخه از ان منتشر شده است . در نسخه های جدیدتر فابلیت ویژوال نیز بدان افزوده شده است و زبان برنامه نویسی فرترن اولین زبان برنامه نویسی سطح بالا محسوب می شود و یکی از قابلیت های مهم آن بر خلاف سایر زبان های سطح بالای دیگر مانند زبان c و یا پاسکال عدم نیاز به تعریف متغیر می باشد .
زبان برنامه نویسی فرترن با وجود سادگی از قدرت و سرعت بالایی برخوردار است، بطوریکه می توان از آن برای نوشتن برنامه های CFD استفاده کرد. فرترن اغلب با قابلیت فوق العاده در مورد اعداد معرفی می گردد و همانطور که از اسمش پیداست، برای انجام محاسبات ریاضی در کارهای علمی خلق شده است.
با توجه به اهمیت این زبان برنامه نویسی در رشته های فنی مهندسی خصوصاً رشته مهندسی مکانیک ، نرم افزار Fortran 95 ، Fortran 5.1 به همراه مجموعه جزوات و کتب آموزشی زبان برنامه نویسی فرترن را برای شما آماده کردیم که با لینک های کاملاً مستقیم می توانید  دانلود نمایید .

در این آموزش

کار با دستورات ورودی و خروجی را می آموزید, read , write , print

کار با دستورات شرطی را می آموزید, if

کار با دستورات ایجاد حلقه را می آموزید, do ,do while , goto

و نکات کاربردی برنامه نویسی در ویژوال استیو را می آموزید.

کار با آرایه ها را می آموزید.

کار با توابع را می آموزید.

نکات کاربردی زبان فروترن را می آموزید.