JSON:

JSON مخفف کلمه JavaScript Object Notation بوده و یک استاندارد باز است که با ساختاری خوانا برای انسان و هم ماشین، می‌توان اطلاعات و داده‌های مختلف از جمله داده‌های یک دیتابیس را با استفاده از آن، بین عوامل مختلف مثلاً مرورگر کاربر و یک سایت منتقل کرد یا در فضای ذخیره سازی‌ای، آن را ذخیره نمود.

ویژگی های JSON

  • خواندن و نوشتن در آن آسان است.
  • یک فرمت متنی تبادل داده سبک و کم حجم است.
  • با اینکه از زبان JavaScript مشتق شده، از این زبان کاملا مستقل است و مفسر (parser) آن برای تمامی زبان ها موجود می باشد.

WCF :

WCF  مخفف شده سه کلمه  Windows Communication Foundation است که برای  ایجاد برنامه های سرویس گرا به وجود آمده است، این سرویس گرایی بدین صورت معنی می شود که برنامه دومی وجود دارد که ما از نحوه پیاده سازی آن بی اطلاع هستیم ولی با استفاده از این تکنولوژی به آن برنامه خدمات ارایه می کنیم، و اطلاعات درخواستی آن برنامه را با در نظر گرفتن استاندارد های لازم و مسائل امنیتی مورد نیاز، فراهم می کنیم.

بنابراین این چنین بگوییم که WCF برای ایجاد و توسعه سرویس هایی استفاده می شود که قابلیت دسترسی برای تعداد زیادی از مشتریان مختلف را فراهم می آورد، دارد.
WCF محیطی را فراهم می کند که بتوان خدماتی را برای برنامه نویسان زبان های برنامه نویسی مبتنی بر Windows ( و میزبانی شده توسط Windows ) و همچنین مشتریان  متعصب Linux و یا هر نوع دیگر از سیستم عامل ها ارایه کرد. WCF امکانات بسیار بیشتری نسبت به Web Service فراهم کرده است.

Wcf اکثر پروتکل های مورد نیاز برنامه نویسان ، مانند http , tcp, msmq و … را پشتیبانی می کند، نکته حائز اهمیت این است که ارایه خدمات تحت کلیه این  پروتکل ها همه با یک روش برنامه نویسی قابل پیاده سازی است (unification در wcf) و برنامه نویس می تواند تنها با تغییر در پیکربندی سرویس خود ، این سرویس را با پروتکل های مختلف ارایه کند تا سرویس گیرنده های مختلفی بتوانند از این سرویس استفاده کنند.

بنابراین WCF مجموعه ای از کتابخانه های نرم افزاری است  که برای ایجاد سیستم هایی به وجود آمده است  که برای ارسال درخواست و دریافت نتیجه آن همواره پیام هایی را بین خود و مشتری رد و بدل می کنند.
بهتر است اشاره کنیم که WCF بعد از دان نت فریم وورک نسخه ۳٫۰  ارایه شده است.

 

در این دوره امکان ارتباط بین وب سرویس wcf با اندروید استودیو به وسیله json بررسی و آموزش داده می شود.
سمت سرور با asp.net نوشته میشود که به وسیله json به app اندروید سرویس داده می شود.